Case Study

Poprawa wydajności serwera przed kampanią sprzedażową na Black Friday

19.10.2023
Michalina Staszewska Michalina Staszewska
Udostępnij

Wyobraź sobie, że przygotowałeś doskonałą kampanię marketingową na Black Friday. Planowałeś wszystkie działania od kilku miesięcy – banery, teksty, reklamy, kalkulację zwrotu z inwestycji. Uruchamiasz całość na kilka dni przed Black Week. Wszystko działa, zamówienia powoli spływają. Jako zwieńczenie przygotowań masz specjalną promocję na Black Friday. Dodajesz ją na stronę, puszczasz komunikaty w social mediach i newsletterze. Patrzysz, jak ruch w sklepie rośnie. Zadowolony, że Twoje kalkulację się sprawdzają, odchodzisz od komputera i zajmujesz się codziennymi sprawami. Aż tu nagle dostajesz telefon od swojego działu Obsługi Klienta, że strona nie działa, nie da się zrealizować zamówień, a wszystkie z ostatnich minut znikły z systemu.

Myślisz sobie, że to jakiś żart. Przecież to niemożliwe, nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji. Sprawdzasz działanie strony. Nie ładuje się. Nagle wyskakuje błąd #500. Dzwonisz do dostawcy serwerów, jesteś 10 w kolejce na infolinii. Nie tracąc czasu piszesz zgłoszenie, że potrzebujesz pomocy. Otrzymujesz automatyczną odpowiedź, że czas odpowiedzi jest wydłużony do 2 dni roboczych z uwagi na gorący okres. Uświadamiasz sobie, że odpowiedź otrzymasz w poniedziałek. W chwili, gdy cały szał zakupowy minie, a użytkownicy zrobią zakupy w innych sklepach.
Czujesz przerażenie. Serwer padł. Nie ma sprzedaży, strata finansowe rośnie.

Czy można być w jeszcze gorszej sytuacji? Oczywiście, że tak. Scenariuszy, które są nam znane jest wiele. Czasami, dzieję się tak że nawet właściciel sklepu nie wie, że coś nie działa. Awaria samego serwera to jedno, często w tym samym miejscu jest serwer pocztowy i inne aplikację odpowiadające za komunikację i sprzedaż. Jaka jest szansa, że zorientujesz się sam, że coś nie działa będąc po godzinach pracy?

Co zrobisz, jeśli powiem Ci że duży ruch da się przewidzieć i zaplanować konkretne działania pod zabezpieczenie serwerów? Tak samo jak reklamy i specjalne promocje?

Nie trać potencjalnych klientów, sprawdź jak nasz klient ochronił swój biznes przed Black Friday’ową katastrofą.

Problem klienta

Jednym z naszych klientów została firma z branży e-commerce, która jest liderem sprzedaży produktów elektronicznych. Zgłosiła się do nas rok temu, dokładnie dwa miesiące przed Black Friday. Zauważyli, że przy większych kampaniach marketingowych ich serwer znacznie zwalnia. Bali się, że w czasie Black Friday systemy nie wytrzymają dużej liczby wejść użytkowników na stronę www.

Dlatego też, nasz Klient szukał rozwiązania, które naprawi pojawiające się problemy techniczne, a dodatkowo zapobiegnie ich rozwijaniu.

Rozwiązanie

Większe kampanie sprzedażowe realizowane na Black Friday czy przed Świętami Bożego Narodzenia to okres, w którym firmy z branży e-commerce muszą zapewnić niezawodność swoich infrastruktur, aby obsłużyć jak największą liczbę klientów zainteresowanych promocją.

Samym problemem jest zawsze SERWER. Jednak nie ma, jednego uniwersalnego rozwiązania, które pomoże każdemu e-commercowi. W przypadku naszego klienta postawiliśmy na trzy rozwiązania. Każde miało inny cel, ale efektem całości miało być niezawodne środowisko IT, które wytrzyma duże okresowe obciążenia spowodowane zainteresowaniem produktami elektronicznymi oraz nie będzie generowało dużych kosztów, kiedy ruch znacząco spadnie.

Aby rozwiązać te problemy, przeprowadziliśmy, takie działania jak:

Audyt infrastruktury

Przeprowadziliśmy dokładny audyt infrastruktury IT klienta, zidentyfikowaliśmy słabe punkty i zaproponowaliśmy optymalizacje. Obszary, które na sam początek wskazaliśmy to:

  • aktualizację oprogramowania do najnowszej wersji w celu otrzymania wsparcia producenta;
  • wprowadzenie kopii zapasowych i odseparowanie jej od głównego serwera;
  • stworzenie polityki Disaster Recover;
  • poprawę zabezpieczeń w odniesieniu do logowań do systemu i polityk przechowywania haseł;
  • włączenie monitoringu serwerów, które pozwolą na całodobową weryfikację zasobów i wyeliminowanie problemów technicznych.

W ramach audytu, zweryfikowaliśmy również logi systemowe, które wskazywały na zdarzenia niestandardowe spowodowane zaplanowanymi kampaniami. Dzięki ich szczegółowej analizie zaproponowaliśmy migrację plików typu video, obrazów do chmury obliczeniowej, co przyczyniło się do braku potrzeby wykupu dodatkowych zasobów serwerów, dzięki odciążeniu obecnych serwerów od ciężkiego contentu. Wpłynęło to również na przyspieszenie procesu tworzenia kopii zapasowych, jak i ich odzyskiwanie po awarii.

Jak widzisz audyt infrastruktury to nie tylko zmiany na samej infrastrukturze. To również dodatkowe działania zabezpieczające kompleksowo środowisko IT. Nasze rekomendacje zostały wdrożone w ramach następujących działań:

Migracja plików do chmury obliczeniowej

W ramach audytu wykryliśmy duże obciążenia serwera spowodowane plikami. Zaproponowaliśmy Klientowi ich migrację do chmury obliczeniowej. Nasz wybór padł na usługę AWS S3, która odpowiada za przechowywanie i zarządzanie danymi w formie obiektów. Umożliwia klientom przechowywanie, organizowanie i dostęp do różnych rodzajów danych, w tym plików, obrazów, filmów, dokumentów oraz innych rodzajów informacji. Usługa zapewnia szybsze wczytywanie danych, a dodatkowo odciąża klasyczny serwer. Plusem rozwiązania są również zmniejszone ogólne koszty utrzymania środowiska IT.

Wprowadzenie monitoringu i administracji serwerów

Końcowym etapem wprowadzanych zmian było wdrożenie usługi administracji serwerami. Działania obejmowały monitoring i zarządzanie awariami oraz problemami technologicznymi pojawiającymi się na środowisku klienta. Dzięki całodobowej analizie Klient ma pewność, że serwer działa niezawodnie, a wszelkie problemy są rozwiązywane na bieżąco.
Dodatkowo jesteśmy w stanie wykryć wolno działające elementy jego aplikacji, dzięki czemu developerzy mogą poprawić stronę tak by działała szybciej.

Rezultaty

Po wdrożeniu naszych rozwiązań Klient osiągnął znaczące rezultaty:

  • Koszty utrzymania serwera spadły o 30% w porównaniu z poprzednim rokiem, dzięki braku potrzeby wykupowania kolejnych serwerów. Wszystko za sprawą migracji plików statycznych do usługi AWS S3;
  • Wydajność serwera wzrosła o 40%, co pozwoliło obsłużyć większą liczbę użytkowników podczas Black Friday. Porównując rok 2021 i 2022, ruch został zwiększony o 60%, co pozytywnie wpłynęło na osiągane przychody;
  • Dostępność infrastruktury wyniosła 99,99% w skali roku. Dzięki zmianom wprowadzonym na serwerze, dostępność infrastruktury znacząco wzrosła. W roku 2021, kiedy pojawiały się problemy techniczne dostępność serwera wynosiła zaledwie 91%;
  • Ograniczenie utraty danych dzięki zwiększeniu zabezpieczeń na serwerze;
  • Stały monitoring infrastruktury pozwolił odciążyć zespół Klienta. W rozmowach określono, że pracownicy posiadają około 30% więcej czasu na wprowadzanie zmian w aplikacji, dzięki przekazaniu tematów utrzymaniowych Qlos.
Case study Qlos. Jak pomogliśmy sklepowi internetowymi przed Black Friday?

Podsumowanie

Zareagowaliśmy na czas. Rozwiązanie problemów z serwerem przed kampanią na Black Friday pozwoliło na odnotowanie znaczącego wzrostu wydajności, zmniejszenia kosztów utrzymania infrastruktury oraz poprawę dostępności serwera. To doskonały przykład na to, jak odpowiednie wykorzystanie audytu IT i chmury obliczeniowej przyniosło pozytywne rezultaty w biznesie e-commerce. Dodatkowo administracja serwerami wprowadzona na późniejszym etapie umożliwiła zminimalizowanie powtarzania się tego typu problemów.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami