Blog

Strona nie działa. Co może być powodem?

Kamil Porembiński Kamil Porembiński
Udostępnij

Jak często trafiasz na nie działające strony internetowe? Co robisz w takiej sytuacji? Odświeżasz witrynę do skutku czy wychodzisz i nigdy do niej nie wracasz?

Nie raz byłem w takiej sytuacji i nie lubię czekać. Wychodzę po kilku sekundach i szukam rozwiązania bądź produktów na innej stronie.

Problem pojawia się, gdy to Twoja strona nie działa, a zirytowani użytkownicy wychodzą z niej tak szybko, jak weszli. Jak nie tracić potencjalnych Klientów i efektywnie działać w sieci? Nie dopuść do powstania poniższych problemów.

Powody niedostępności strony WWW

Powodów może być wiele, od takich, których naprawienie zajmie kilka minut, po takie, których naprawa może trwać nawet wiele godzin. Najczęstsze powody awarii to:

  • wygaśnięcie domeny,
  • nieopłacony hosting bądź serwer,
  • błędy w aktualizacji kodu,
  • błędne aktualizacje,
  • awaria serwera,
  • włamanie hakera – ataki DDoS.

Jak sprawdzić i rozwiązać problem?

Wygaśnięcie domeny

Wydaje Ci się, że to niemożliwe? Ha! A to bardzo częsty problem, nawet dużych internetowych serwisów. Ostatnim przypadkiem było zniknięcie strony ifirma.pl, która obsługuje setki klientów z zakresu księgowości.

Gdzie leżał problem? Po stronie użytkownika. Osoba zarządzająca domeną powinna dopilnować jej terminu odnowienia. Plusem jest okres ochronny, który w zależności od rodzaju domeny trwa od 30 do nawet 70 dni. Istnieją również domeny zagraniczne, które nie posiadają okresu ochronnego. Dlatego sprawdź, jaki okres obejmuje Twoją domenę. Ochrona uruchomiana jest od pierwszego dnia spóźnienia z zapłatą. Warto dodać, że po tym czasie domeny trafiają do ponownej sprzedaży.

Jeśli chcesz wystrzec się tego błędu:

  • Unikaj sytuacji, w której domeny będą własnością innej firmy np. projektującej Twój sklep,
  • Nie odkładaj płatności na ostatni dzień okresu rozliczeniowego. Działanie biznesu online jest nieprzewidywalne, dlatego może zdarzyć się tak, że ominiesz płatność w ferworze innych zadań.

Rozwiązaniem problemu jest włączenie cyklicznych przypomnień, które będą nas informowały o konieczności opłaceniu domeny. Innym wyjściem jest ustawienie auto-odnawiania domeny i podpiąć kartę płatniczą.

Jak rozpoznać problem? Bardzo prosto. Strona wykazuje komunikat „Nie udało się znaleźć serwera dns” bądź „Witryna jest nieosiągalna”. Jak potwierdzić, że domena jest problemem? Wejdź na jedną z wyszukiwarek informacji o domenach np. WHOIS, wpisz nazwę domeny i sprawdź jej datę „Expires on”. Będzie to data ważności naszej strony. Informację tą zobaczymy również w panelu administracyjnym u dostawcy, u którego wykupiliśmy usługę.

Żeby domena zaczęła funkcjonować należy ją niezwłocznie opłacić. Dostawcy domen udostępniają różne metody płatności. Najlepiej wybrać te, w których płatności przechodzą automatycznie i szybko.

Nieopłacony hosting

Pora na sprawdzenie serwera, na którym przechowujemy wszystkie swoje bazy danych. Nieopłacenie domeny to jedno, a drugie to nieopłacony serwer. Sytuacja równie często się powtarza co nieopłacone domeny. Jednak jest dużo poważniejsza. Firma obsługująca hosting może go skasować wraz z wszystkimi danymi i kopiami zapasowymi.

W takiej sytuacji skontaktuj się jak najszybciej z firmą hostingową i opłać swój serwer. Dodatkowo powiadomienie o zbliżającej się płatności, włączone przy rejestracji konta u danego usługodawcy powinno rozwiązać problem.

Błędy w aktualizacji kodu

Zmodyfikowane pliki często przysparzają sporo problemów. Głównie przez niewielkie błędy w kodzie. Wprowadzając zmiany musimy sprawdzić poprawność danych. Pomocnymi narzędziami są aplikacje sprawdzające poprawność kodu PHP, które możemy uruchomić w przeglądarce: przykładowy program.

Posiadając gotowy CMS typu WordPress unikamy problemu wprowadzania zmian bezpośrednio w kodzie. Jednak nie zawsze każdą modyfikację możemy wykonać za pośrednictwem gotowego rozwiązania, więc zmiany w bezpośrednim kodzie witryny są nieuniknione.

Jak rozwiązać problem? Oprócz gotowych aplikacji z poziomu przeglądarki, możemy stworzyć środowisko testowe. To swego rodzaju kopia naszej docelowej strony. Różnicą jest to, że możemy testować na niej różne zmiany, bez obaw, że strona główna przestanie działać. Klienci nie widzą błędów, a Twój zespół może testować różne wersje.

Błędne aktualizacje

Wersję PHP należy cyklicznie podnosić do jej najaktualniejszej wersji. Zapobiega to przede wszystkim lukom bezpieczeństwa. Niestety czasami dzieje się tak, że najnowszy PHP nie jest wspierany przez nasz CMS. Dlatego przed wdrożeniem aktualizacji należy sprawdzić czy Twój CMS jest dostosowany do najnowszej wersji PHP.

Jak poradzić sobie z tym problemem? Nie przeprowadzaj aktualizacji sam, zwłaszcza gdy wcześniej tego nie wykonywałeś. Wykorzystaj pomoc doświadczonych Specjalistów, którzy przeprowadzą aktualizację bezbłędnie w godzinach nocnych. Dzięki temu nie odczujesz jakiejkolwiek zmiany.

Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielną aktualizację PHP, przygotuj wcześniej kopię zapasową systemu strony i na niej zacznij testować zmiany. Przydatny może być również większy lub nowy serwer, jeśli Twoja strona w danym momencie wysyca dostępne miejsce.

Awaria serwera

Strona www ma to do siebie, że zawsze musi być umieszczona na serwerze. Niezależnie czy wykupujesz hosting, serwer dedykowany czy umieszczasz ją w chmurze. Zawsze jest to swego rodzaju serwer.
Zdarza się tak, że infrastruktura przestaje działać. Witryna jest niedostępna, a serwer nie odpowiada. Warto podkreślić, że problem nie zawsze leży po stronie usługodawcy, a nawet jeśli to w każdej firmie hostingowej zdarzają się awarię. Jednak częstym problemem jest niedopilnowanie pojemności serwera, przez co duży ruch na naszej stronie powoduje niedostępność po stronie użytkownika.

Czy da się analizować ten problem w czasie rzeczywistym? Oczywiście. Odpowiada za to monitoring serwera 24 godziny na dobę. Wykupienie usług administracji serwerami pozwala wystrzec się problemów wydajnościowych. Dodatkowo usługa czuwa nad potrzebą wykupienia większego serwera, tworzeniem kopii zapasowych, przedłużeniem domeny czy certyfikatów SSL.

Włamanie cyberprzestępcy

Najgorszy scenariusz to ataki DDoS czyli ataki kierowane są na systemy komputerowe w celu przejęcia kontroli nad wszystkimi dostępnymi zasobami przechowywanymi na danym systemie. Atak przeprowadzany jest w tym samym czasie z wielu miejsc jednocześnie. Za pomocą specjalnych oprogramowań hakerzy uzyskują dostęp do Twoich danych, po czym wykorzystują je przeciwko Tobie.

Krokiem podstawowym, który zapobiega przedostaniu się cyberprzestępców do strony jest stworzenie odpowiednich zapór bezpieczeństwa. Włączenie ich pomaga wykryć niebezpieczeństwa znacznie szybciej.

Podsumowanie

Jest jeszcze jeden problem, który może wydawać się nieistotny. Problem z połączeniem internetowym. Warto przed sprawdzeniem wszystkich poprzednich punktów zerknąć na ikonę połączenia z siecią.

Strona działa? Świetnie! Cieszę się, że mogłem pomóc.

Jeśli jednak sprawdzenie wylistowanych elementów nie pomogło i Twoje strony www nadal nie działają. Napisz do mnie. Sprawdzę powód awarii i podpowiem Ci co należy zmienić.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami