Technologie, w których pracujemy:

Saltstack
Cloudflare
Prometheus
GitLab
Elasticsearch
Proxmox
Docker
aws
ansible

Czym charakteryzuje się DevOps?

Metodyka DevOps

Metodyki DevOps łączą programowanie (Dev) i operacje (Ops), aby zjednoczyć ludzi, procesy i technologię w planowaniu, opracowywaniu i dostarczaniu aplikacji. DevOps umożliwia koordynację i współpracę między rolami, takimi jak programowanie, operacje IT, inżynieria jakości i bezpieczeństwo.

Wartości

Metodyki Devops, dzięki powtarzalnemu sprawdzaniu wersji kodu na każdym etapie SDLC, zapobiegają błędom w początkowej fazie ich powstawania. Co za tym idzie? Działania DevOps’a przyspieszają proces rozwoju oprogramowania i niwelują przestoje w projekcie.

System pracy

W modelu DevOps zespoły deweloperskie i operacyjne nie są już „odizolowane”. Czasami te dwa zespoły są łączone w jeden zespół, w którym inżynierowie pracują nad cyklem życia aplikacji, od opracowywania i testowania, przez wdrażanie, aż po operacje. Zdecydowanie ułatwia to system pracy.

Jakie wartości oferuje DevOps?

Skraca czas potrzebny na wdrożenie rozwiązania

Nowy kod lub poprawka często muszą czekać, aż administrator znajdzie czas na ich wdrożenie. Dodatkowo częstym problemem jest brak lub zła komunikacja pomiędzy działami. Usprawnieniem tych procesów zajmuje się DevOps. DevOps Engineer dba o efektywną współpracę zespołu rozwijającego oprogramowanie oraz zespołu operacyjnego, dbającego o systemy uruchamiające kod.

Usprawnia testowanie

Zazwyczaj ze względu na długie oczekiwanie, ewentualna informacja o błędzie w kodzie przychodzi długo po zakończeniu jego tworzenia. DevOps usprawnia komunikację miedzy środowiskiem deweloperskim, a produkcyjnym, co finalnie wpływa na zadowolenie klientów.

Jest reakcją na wymagania rynku

Rzadsze aktualizacje powodują wolniejszą reakcje na dynamicznie zmieniającą się sytuacje na rynku. Regularne sprawdzanie wersji kodu na każdym etapie SDLC, obrazuje najlepszy obraz rzeczywistej sytuacji w projekcie, dzięki czemu możemy sprawnie reagować.

Usprawnia organizację pracy

Oczekiwania na wdrożenie poprawki oraz sprawdzenie jej działania w warunkach produkcyjnych powoduje, iż deweloperzy często muszą przerywać aktualne zadania w celu korekty stworzonego wcześniej kodu. DevOps zmienia podejście do pracy w zespole i dostarczaniu gotowych rozwiązań. Jest on usprawnieniem systemów, które wcześniej nie działały efektywnie.

devops qlos

Poznaj ekspertów Qlos

przewiń
Paweł Lewandowski
Paweł Lewandowski Tech Team Leader
Szymon Szewczyk
Szymon Szewczyk Junior System Engineer
Adam Mirowski
Adam Mirowski Senior SysOps
Natalia Wojnarska
Natalia Wojnarska Junior Marketing Manager
Rafał Masiarek
Rafał Masiarek DevOps
Kamil Porembiński Qlos
Kamil Porembiński CMO
Damian Szewczyk
Damian Szewczyk CEO
Michalina Staszewska
Michalina Staszewska Marketing Manager
Mariusz Nowosielski
Mariusz Nowosielski CTO
Marcin Serek
Marcin Serek Junior DevOps
przewiń

Metodyka DevOps w Qlos

Analiza wstępna

Etap tworzenia i testowania poprzedza faza rozmów z klientem.
Ustalamy jakie są priorytety, jak do tej pory wyglądał proces produkcyjny.

Projektowanie i testowanie

Przechodzimy do fazy optymalizacji procesów, gdzie DevOps odgrywa kluczową rolę w produkcji oprogramowania i efektywności procesów.To czy proces jest skuteczny, w dużej mierze zależy od niego.

Wdrożenie

Sam plan jednak nie wystarczy, liczy się odpowiednie wdrożenie. Podczas tego procesu możesz liczyć na wsparcie zespołu ekspertów, dbających o poprawną konfigurację systemu.

Monitorowanie

Nie zapominajmy o tym kluczowym elemencie procesu. Monitorowanie jest nieodłączną częścią filozofii Devops. Jest to wydajny sposób na wykrywanie błędów nadających się do poprawy.

DevOps

Zastanawiasz się nad wdrożeniem DevOps w swojej organizacji?

Jest to świetny moment, aby zmienić sposób myślenia o procesie powstawania oprogramowania. Do tej pory dla wielu było to ciągłe wdrażanie nowych produktów, bez większego zastanowienia się nad procesem ich powstawania. Metodyka Devops zmienia podejście do zespołu oraz owoców jego pracy.

Wprowadzona metodyka pozwala na usprawnienie procesów IT, zwiększenie efektywności działania zespołów programistycznych i operacyjnych oraz skrócenie czasu wdrażania aplikacji i jej kolejnych wersji. Dodatkowo, DevOps umożliwia szybsze reagowanie na zmieniające się wymagania biznesowe i szybsze wychodzenie z produktami na rynek, co zdecydowanie przekłada się na przewagę konkurencyjną.

Poniżej poznasz więcej korzyści z samej usługi DevOps.

Korzyści

Wdrażając usługę DevOps zyskasz:

 • Znaczne skrócenie czasu potrzebnego na wdrażania nowych poprawek, środowisk czy aktualizacji,

 • Szybszą reakcję na zmiany,

 • Możliwość zarządzania konfiguracją systemu,

 • Wprowadzona automatyzacja procesów,

 • Oszczędność czasu. Będziesz go mógł poświęcić na rozwój biznesu,

 • Wzrost jakości dostarczanych rozwiązań, a tym samy satysfakcję Klientów,

 • Wzrost efektywności pracy zespołu, a tym samym optymalizacja kosztów.

AWS Management

Najczęściej zadawane pytania

Społeczność programistów zajmuje się tworzeniem oprogramowania, a zespół operacyjny opiekuje się systemami, które ten kod uruchamiają. Gdzie w tym procesie jest umiejscowiony inżynier DevOps?

Dobre praktyki DevOps są potrzebne, gdy te dwa zespoły pracują nad tym samym systemem, ale operują stosunkowo różnymi procesami myślowymi. DevOps pomaga tym społecznościom programistów i operatorów nauczyć się, jak pracować w nowy sposób, który usprawnia pełną wzajemną współpracę.

AWS to platforma dostarczająca usługi chmurowe w sieci web dla swoich klientów. Obsługuje metody pracy DevOps. Obsługują one podstawowe koncepcje wspierające DevOps, takie jak ciągła integracja, monitorowanie, konfiguracja i nie tylko. Ściśle rzecz biorąc, AWS nie jest narzędziem DevOps, ale korzystanie z AWS może wiązać się z używaniem narzędzi DevOps.

Usługa Devops wymaga indywidualnej wyceny projektu. Dopiero podczas analizy wstępnej i rozmów z klientem, nasi specjaliści są w stanie zaproponować najlepsze rozwiązania i przedstawić ich wycenę.

DevOps można sklasyfikować jako zestaw praktyk, narzędzi i filozofii działania, które automatyzują i integrują procesy między zespołami programistycznymi oraz zespołami specjalistów od rozwoju oprogramowania. Kładzie szczególny nacisk na wzmocnienie pozycji zespołu, komunikację i współpracę między zespołami oraz automatyzację technologii.

DevOps jako metodyka łącząca rozwój oraz eksploatację, nastawiona jest na zwiększenie jakości systemu jako całości. W praktyce DevOps Engineer zajmuje się:

 • integracją kodu z repozytorium głównym,

 • testowaniem kodu i zapewnieniu wczesnego wykrycia błędów,

 • działaniem na podstawie wyników monitorowania,

 • zapewnieniem pomiarów odzwierciedlających poprawę wydajności.

Nie, są to osobne usługi.
Aby zapoznać się z administracją serwerami, zapraszamy do zakładki usługowej.

Kontakt

Brakuje Ci DevOpsa? Chętnie pomożemy!