Blog

Backup danych – tracisz dane, tracisz wszystko

04.05.2023
Kamil Porembiński Kamil Porembiński
Udostępnij

Jak chronisz swoje pliki przed utratą? Posiadasz jakiekolwiek zabezpieczenia? Czy może zdajesz się na los albo co gorsza, uważasz, że Twojego biznesu to nie dotyczy? Zaskoczę Cię, dotyczy to dosłownie wszystkich, nawet najmniejszych jednostek. To co może wydawać się absurdalne, łatwiej okraść kilkadziesiąt małych firm, niż jedno duże. Efekt będzie ten sam, pozyskanie ogromnej ilości danych osobowych. Co ciekawe według ostatnich badań One System, co piąta firma w Polsce traci dane.

Backup danych - raport
Backup danych – raport

Osobiście, codziennie spotykam się z tematem utraty danych, a tym samym brakiem kopii zapasowej. Ostatnim głośnym wydarzeniem jest cyberatak na rosyjską federację agencji transportu lotniczego Rosawiacja. Z ich serwerów zniknęło aż 65 terabajtów danych, w których były e-maile, dokumenty firmowe i rejestracje samolotów. Jak możesz się domyślić, ma to duże znaczenie dla tego typu działalności.

Warto zaznaczyć, że przyczyn utraty danych jest mnóstwo, nie tylko poprzez ataki cyberprzestępców. Mogą być to błędy Twoich pracowników, problemy z serwerownią, luki bezpieczeństwa baz danych, brak zabezpieczeń dysku lub w witrynie, jak i katastrofy naturalne takie jak pożar czy powódź. A jeśli zastanawiasz się jak często płoną serwerownię to zapraszam do mojego poprzedniego artykułu.

Warto zaznaczyć, że tworzenie kopii zapasowej nie musi być skomplikowanym procesem. Sposobów jest kilka, ale zacznijmy od początku. Najpierw od samych cech backupu, a kończąc na jego rodzajach i sposobach wykonania.

Cechy dobrego Backupu

Backup, backupowi nie równy. Mogłoby się wydawać, że robienie kopi zapasowej to prosta sprawa. Jak się okazuje, nie do końca. Mnóstwo użytkowników popełnia podstawowe błędy, które nie pozwalają na prawidłowe przywrócenie skopiowanych informacji. Według mnie są trzy cechy dobrego backupu, a czwarta to taki bonus, który wiele może ułatwić.

  1. Trzy egzemplarze
    Posiadaj minimum trzy egzemplarze danych.
  2. Dwa nośniki danych
    Wszelkie dane, powinny być zapisane na minimum dwóch urządzeniach. Jednym z nich może być stacja robocza w postaci laptopa, a drugim zewnętrzny nośnik, taki jak dysk SSD, pendrive czy płyta CD/DVD. Warto zaznaczyć, że oprócz przechowywania dokumentów w dwóch miejscach, należy je również odpowiednio zabezpieczyć. Tak, aby osoby postronne, pomimo posiadania sprzętu, nie mogły odczytać z nich informacji.
  3. Inny serwer
    Robiąc kopię zapasową powinniśmy pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy. Backup strony musi być wykonany na innym serwerze, niż funkcjonuje nasze środowisko produkcyjne. Z doświadczenia wiem, że połowa moich Klientów nie zwraca na to uwagi, co powoduje niezliczoną ilość problemów z przywracaniem poprzedniego stanu strony.
    Opisując ten problem mam przed oczami tylko jeden obrazek, którym muszę się z Wami podzielić.

    Dlatego pamiętajcie. Róbcie kopie zapasowe na innych serwerach!
  4. Współdzielenie odpowiedzialności
    Czy wiesz, że odpowiedzialność za swoje usługi możesz współdzielić?
    Firmy, które koncentrują swoje działania w chmurze obliczeniowej, szczególnie w rozwiązaniach SaaS mogą liczyć na model tzw. współdzielonej odpowiedzialności. Jego główną zasadą jest podział obowiązków związanych z utrzymaniem infrastruktury pomiędzy dostawcę chmury, a jej użytkowników. Dzięki czemu posiadamy większy poziom zabezpieczeń. Chcesz wiedzieć więcej? Jeśli tak, to odsyłam Cię do dedykowanego artykułu.
Backup
Backup

Rodzaje Backupu

Wiesz już co to jest dobrze wykonana kopia zapasowa, ale czy orientujesz się jakie są jej rodzaje? Jak się okazuje może być ich kilka, a dokładnie cztery.

  1. Backup pełny
    Cyklicznie dokonywany jest zapis całego środowiska. Dzięki temu, w przypadku awarii, przywracane są wszystkie zasoby w stosunku 1:1. Dodatkowym punktem dla tego typu kopii zapasowej jest brak potrzeby wykorzystywania innego nośnika danych. Dzięki przechowywaniu danych zapasowych w jednym miejscu, ich przywrócenie jest procesem znacznie szybszym.
  2. Backup różnicowy
    Na początek tworzony jest backup pełny. Następnie robione są kopie zapasowe danych, które uległy zmianie od momentu wykonania pełnej kopii. Metoda ta zapewnia szybszą możliwość przywrócenia zasobów niż przy backupie przyrostowym.
  3. Backup przyrostowy
    Kopi zapasowej podlegają jedynie informacje, które zmieniły się od czasu wykonania pełnego bądź przyrostowego backupu. Plusem rozwiązania jest mała pojemność kopii zapasowych przechowywanych w przestrzeniach serwerowych.
  4. Backup syntetyczny
    Ten rodzaj skupia się na wykonaniu kopii zapasowej informacji na podstawie aktualnego stanu systemu. Upraszczając złożoność metody, możemy stwierdzić, iż jest to uproszczona wersja backupu pełnego, który powstaje na podstawie aktualnych wersji zapasowych. Pozytywną stroną backupu jest niskie obciążenie sieci, funkcjonalne zarządzanie przestrzenią i szybszą możliwość przywracania danych do pierwotnej wersji.

Cztery różne podejścia. Które jest dobre dla Twojego biznesu? Nie wiem, bo nie znam jego specyfikacji, branży, zasad działania i możliwości projektowych. Jednak wiem, że ochronę swoich danych powinnyśmy rozpocząć jak najszybciej. W dzisiejszych czasach wykonywanie cyklicznych kopii zapasowych, szczególnie plików posiadających istotne informacje na temat Twojej firmy to podstawa.

W Qlos pomagamy w tworzeniu kopii zapasowych, jak również wspieramy w procesowaniu polityki Disaster Recovery. To dokumentacja zapewniająca zautomatyzowaną i szybką możliwość przywrócenia usług w razie ich utraty.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami