Blog

Administracja sklepu internetowego. Zbędny dodatek czy same korzyści?

Kamil Porembiński Kamil Porembiński
Udostępnij

Otworzenie sklepu internetowego to nie łatwe wyzwanie. Oprócz promocji produktów, umieszczania ich na stronie www czy pozyskania nowych klientów, mamy do czynienia z wieloma innymi obowiązkami, o których nie zawsze pamiętamy. Bądź też nie wiemy jak się nimi zająć. Są to między innymi zadania związane z administracją.
I nie mam tu na myśli administracji w postaci dokumentów księgowych czy ochrony danych osobowych, a zarządzanie serwerem, na którym funkcjonuje Twój e-biznes.

W branży e-commerce stroną internetową zarządza się stosunkowo łatwo, zwłaszcza gdy do Twojej dyspozycji są gotowe rozwiązania, w których jedynym zadaniem jest aktualizacja treści dla nowych produktów czy usług. Jak się jednak okazuje, z czasem każde rozwiązanie potrzebuje odpowiedniego utrzymania. Zwłaszcza, gdy zostaje poszerzona oferta, a klientów przybywa każdego dnia.
Problem szybko znika, gdy na pokładzie mamy dedykowanego specjalistę, który przejmuje wszystkie obowiązki z zakresu administracji serwerami. Gorzej, gdy głównym zadaniem naszego specjalisty jest projektowanie sklepów internetowych, a nie ich utrzymanie. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest przekazanie części obowiązków zewnętrznej firmie, która będzie wsparciem lub zastąpi Twój dział IT.

Na czym polega administracja serwerami sklepu internetowego?

Sklepy internetowe potrzebują ciągłego wsparcia. Nie tylko na poziomie działań reklamowych czy marketingowych. Ważne jest zadbanie o podłoże czyli infrastrukturę, na której znajduje się sklep.

Zaprojektowanie i odtworzenie infrastruktury to jedno. Ważnym krokiem jest jej utrzymanie. To działania zmierzające do monitorowania serwera w celu wykrycia potencjalnych zagrożeń i ich wyeliminowania. Zadaniem usługi jest również wzmacnianie zapór bezpieczeństwa, a także wprowadzenie optymalizujących zmian na podstawie przeprowadzonego audytu. Dzięki administracji serwerami Twój sklep wytrzyma największe obciążenia. Nie straszny będzie Ci wzmożony ruch spowodowany akcją influencerów czy przez płatne kampanie reklamowe.

Zakres prac

W oparciu o potrzeby naszych Klientów z branży e-commerce wyróżniliśmy prace, które są najistotniejsze. W zakres usług administracji serwerami wchodzą takie prace jak:

 • instalacja i konfiguracja serwera oraz usług na nim zainstalowanych,
 • aktualizacja i instalacja oprogramowania,
 • wdrażanie kopii bezpieczeństwa i kopii zapasowych (backup),
 • monitorowanie samego serwera oraz stanu jego zabezpieczeń,
 • czuwanie nad awariami i skuteczna reakcja na powstałe problemy,
 • projektowanie i optymalizacja infrastruktury od podstaw,
 • monitorowanie obciążeń sklepu internetowego,
 • raportowanie najważniejszych zmian w obrębie infrastruktury.

To jedne z ważniejszych punktów, o które zazwyczaj pytają klienci. Nie są to wszystkie elementy składające się na administrację sklepu internetowego. Ich ilość modyfikuje się odpowiednio do potrzeb Klienta. W Qlos nigdy nie dobieramy usługi ponad możliwości klienta. Różnicujemy i dobieramy rozwiązania realizujące najważniejsze potrzeby.

Korzyści

Wykupując usługi u zewnętrznych dostawców, zawsze liczymy na korzyści. To nieodłączny element każdego zakupu. W Qlos możesz liczyć na:

 1. Pełna dostępność sklepu internetowego
  Pory zakupowe użytkowników są różne, dlatego sklep internetowy powinien być dostępy 24h na dobę. Niestety niektóre witryny nie wytrzymują przeciążenia bądź w nocnych porach serwer przestaje odpowiadać. Będąc poza godzinami pracy, Twoi pracownicy nie naprawią błędu. Administrator Qlos wyeliminuje problem przed jego wystąpieniem, dzięki monitoringowi 24h 7 dni w tygodniu.
 2. Stabilność i wydajność
  Całodobowy monitoring i rozwiązywanie problemów pozwala na zachowanie stabilności e-commerce. Dodatkowo, dzięki odpowiednim usprawnieniom Twój sklep internetowy zachowa wydajność, która odbije się pozytywnie na użytkowniku końcowym.
  Nawet w przypadku masowego dodawania produktów Klient przeglądający stronę nie odczuje wewnętrznych zmian.
 3. Szybkość reakcji na problemy
  Specjalista zatrudniony na pełen etat czy też freelancer pracuje w określonych dniach i godzinach. Administrator Qlos jest dostępny 24/7/365, co daje Ci pewność, że zareaguje w chwili pojawienia się problemu. Dokonując odpowiednich zmian i aktualizacji.
 4. Bezpieczeństwo
  Jak często wykonujesz kopie zapasowe? Czy analizujesz luki bezpieczeństwa i odpowiednio się ich pozbywasz?
  Decydując się na zewnętrzne usługi zarządzania, wszystkie obowiązki przechodzą na dedykowanego specjalistę. Możesz być pewien, że nawet podczas urlopu Twój e-commerce działa bez zarzutu.
 5. Mniejsze koszty
  W większości przypadków głównym celem wykupienia usług administracji serwerami jest minimalizacja kosztów na działania IT. Jak to się dzieje, że wykupując usługi Qlos oszczędzasz?
  Odpowiedź jest prosta. Usługi Qlos to 1/6 kosztów wynajęcia pełnoetatowego Administratora systemów. Dodatkowo przeprowadzając audyt infrastruktury, możemy ją usprawnić, oszczędzając na zbędnych konfiguracjach.
 6. Doświadczenie i specjalizacje
  Projektujemy, wdrażamy, utrzymujemy. Zespół Qlos to Specjaliści z ogromnym doświadczeniem i zaangażowaniem. Nie musisz szukać kilku firm do każdego działania. Oszczędzisz czas i pieniądze, dzięki kompleksowemu podejściu, przygotujemy dla Ciebie wszystko, czego potrzebujesz od strony technologicznej.

Inne rozwiązania

Rynek IT, jak i e-commerce czy software house zmienia się nieustannie. Jednak zarządzanie sklepem internetowym może odbywać się w wielu środowiskach. Jednym z najnowszych rozwiązań jest chmura obliczeniowa. Zastępuje tradycyjne rozwiązania, w celu osiągnięcia jeszcze lepszych parametrów wydajnościowych utrzymywanych zasobów. Jeśli masz ochotę poznać ten temat bliżej, zapraszam do przeczytania historii jednego z naszych klientów, który zdecydował przenieść swój e-commerce do chmury.

Nasze działania nie opierają się jedynie na utrzymaniu czy analizie środowisk serwerowych czy chmurowych. Projektujemy również infrastruktury od podstaw. Jeśli potrzebujesz zbudowania nowego środowiska bądź aktualizacji bieżącego, nie wahaj się. Napisz do nas. Porozmawiamy o wdrożeniu chmury w Twoim e-commerce.

Spróbuj z Qlos

Świadczymy specjalistyczne usługi informatyczne dla sklepów internetowych od wielu lat. Znamy potrzeby branży e-commerce i wiemy, jak trudne bywa prowadzenie biznesu w tym obszarze. Dla nowych klientów oferujemy konsultacje, na których przeprowadzimy krótki audyt środowiska. Jeśli zdecydujesz się zostać z nami na dłużej, zyskasz go całkowicie za darmo. Audyt jest podstawą do dalszych działań usprawniających serwer, w tym również Twój sklep internetowy.

Nie dbaj jedynie o marketing swojej strony. Zadbaj o jej kondycję, bo dzięki temu może istnieć w świecie Internetu.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami