Case Study

Migracja infrastruktury do AWS

27.04.2023
Michalina Staszewska Michalina Staszewska
Udostępnij

O kliencie

Klient prowadzi popularną drogerie internetową, liczącą ponad 260 sklepów stacjonarnych w całym kraju. Firma od wielu lat cieszy się zaufaniem konsumentów, a jej sukces został poparty licznymi nagrodami w konkursie na najsilniejszą markę konsumencką w Polsce. Przedsiębiorstwo szczyci się unikatowym podejściem do klienta, co potwierdzają liczne wyróżnienia z obszaru jakości obsługi, świadczące o profesjonalizmie pracowników sklepu, jak i komforcie robienia zakupów. Firma nieustannie się rozwija, prowadzi badania konsumencie, śledzi trendy na rynku i szuka nowych sposobów na spełnienie potrzeb oraz oczekiwań konsumentów. Tak dynamiczna marka potrzebowała pomocy specjalistów, którzy nadążą za nią i sprostają wszystkim oczekiwaniom.

Usługi

  • Administracja serwerami
  • Analiza i poprawienie polityki bezpieczeństwa
  • DevOps
  • Projektowanie infrastruktury AWS
  • Migracja infrastruktury z serwerów OVH

Wyzwania

Klient miał złożone problemy techniczne związane z poprawnym zaprojektowaniem i odpowiednią optymalizacją swojego środowiska. Istniejące utrudnia wpływały bezpośrednio na płynność działania strony i jej poprawne funkcjonowanie, co w konsekwencji utrudniało komfortowe korzystanie ze sklepu online i realizację zamówień konsumentów. Prowadząc prężnie rozwijającą się działalność biznesową online Klient nie chciał dopuści do eskalacji problemu i powstania kolejnych trudności związanych z funkcjonowaniem strony.

Pierwszą trudnością była nieoptymalna i niewydajna infrastruktura. Kolejnym problemem, już wspomnianym wyżej, był brak skalowalności infrastruktury. Następnym wyzwaniem, z którym się zmierzyliśmy było poprawienie polityki bezpieczeństwa.

Rozwiązania

Aby skutecznie naprawić istniejące problemy związane z płynnością oraz wydajnością strony Klienta, wykonaliśmy analizę dotychczasowych działań przedsiębiorstwa i istniejących systemów. Konieczne było holistyczne podejście do rozwiązanie problemu i zastosowanie szerokiego wachlarza działań, w tym wieloletniego doświadczenia specjalistów Qlos.

W celu zlikwidowania problemów przedsiębiorstwa konieczne było zaprojektowanie nowej architektury serwerowej, ponieważ przeniesienie dotychczasowej architektury do AWS nie było optymalnym rozwiązaniem. Dodatkowym utrudnieniem był szereg dodatkowych wymagań, które musieliśmy spełnić, w tym migracja stosu produkcyjnego z Magento1 na Magento2, zastosowanie Progressive Web Apps (PWA) i Varnish Cache. Stworzyliśmy więc nową infrastrukturę AWS, według zupełnie innych standardów.

Ponadto, wprowadziliśmy usprawnienia w dysponowaniu zasobami pomiędzy różnymi usługami, oznacza to, że ilość zasobów potrzebna na jednego użytkownika strony jest obecnie znacznie mniejsza, by uzyskać ten sam, a nawet lepszy efekt UX dla klienta sklepu.

Zaprojektowaliśmy także osobne środowisko dla procesu developmentu aplikacji i jej testowania, które dokładnie odzwierciedla infrastrukturę produkcyjną, co jest dużym ułatwieniem dla deweloperów i testerów, jak również dla zespołu administratorów odpowiedzialnych za wdrażanie nowej wersji aplikacji. To wszystko przy wykorzystaniu minimalnej ilości zasobów, a co za tym idzie przy wygenerowaniu niewielkiego kosztu dla klienta.

Efekty

Przeniesienie środowiska do AWS i wykorzystanie grup autoskalujących pozwoliło znacząco zmniejszyć koszty poprzez zastosowanie inżynierii finansowej. Postawienie nowej instancji spotowej to tylko 1/10 ceny kosztów zwykłej instancji.

Klienci nie odczuwają przeciążeń na stronie, dzięki czemu dokonywanie zakupów jest bezproblemowe.

Ważnym efektem jest również wzmocnienie bezpieczeństwa witryny Klienta. Dzięki naszym działaniom zniknęły problemy pośrednie, poprawiając tym samym ogólne bezpieczeństwo aplikacji jak i UX klientów sklepu.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami