Blog

Zarządzanie serwerami 24/7

Michalina Staszewska Michalina Staszewska
Udostępnij

Wykupując serwer, nie możesz zostawić go bez opieki. Potrzebujesz stałego monitoringu, który będzie zapewniał kompleksową i ciągłą ochronę Twojej infrastruktury. Bezawaryjne działanie usługi jest fundamentalnym krokiem do osiągnięcia sukcesu. W jego wypracowaniu pomoże Ci administracja serwerami.

administracja serwerami qlos
Administracja serwerami w Qlos

Czym jest zarządzanie serwerami?

Zarządzanie serwerami to kompleksowy proces, który z uwagi na różnorodność infrastruktur – fizyczne serwery w różnej architekturze o różnych zasobach, zapewniane przez różnych vendorów, w rozmaitych planach płatności od wykupienia całości zasobów na własność po model pay-as-you-go, poprzez niezwykle różnorodną problematykę sieci i dostępów po kolejne warstwy abstrakcji jak wirtualizacja serwerów, konteneryzacja aplikacji czy rozbicie aplikacji na mikro serwisy działające w oparciu o Kubernetes.

Celem dbania o serwery jest ich nieprzerywalny czas działania oraz reagowanie i usuwanie niespodziewanych incydentów w ramach umowy SLA. Czas reakcji w przypadku nagłych awarii jest dużo krótszy, dzięki czemu zachowana jest płynność w działaniu wszelkich aplikacji czy stron. Jednak cała ta mozaika różnych możliwości i opcji sprawia, iż zarządzanie serwerami to bardzo złożone zagadnienie. Monitorowanie i reakcja w przypadku awarii czy proces odzyskiwania danych po ich nieszczęśliwej utracie są czynnikami najbardziej zauważalnymi dla Klienta, jednak opieka administracyjna to coś o wiele bardziej skomplikowanego.

Dla osób niemających podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania serwerów liczy się tylko to, żeby działały, a witryna czy aplikacja biznesowa nie sprawiały problemów. Za pomocą odpowiednich narzędzi administratorzy zapewniają opiekę nad całą infrastrukturą serwerową Klienta. Do ich standardowych zadań należy:

 • aktualizacja oprogramowania,
 • stały monitoring serwera,
 • reakcja i usuwanie problemów,
 • kontrolowanie dostępu,
 • automatyzacja działań,
 • utrzymywanie odpowiedniego czasu reakcji,
 • tworzenie kopii bezpieczeństwa baz danych,
 • dbanie o poprawne wykonywanie polityki Backupowej i DR,
 • wykonywanie DRP (Disaster Recovery Plan) w przypadu skomplikowanych awarii
 • bieżąca optymalizacja procesów jak i zasobów, co pozwala na obniżenie kosztów infrastruktury,
 • zabezpieczanie przechowywanych plików, za pomocą polityk dostępowych i bezpieczeństwa oraz zapewnienie ochrony przed atakami hackerskimi.

Zagwarantowanie wszystkich wyżej wymienionych czynności daje klientowi sprawny serwer, który przełoży się na dobre doświadczenia klientów, a to zarazem wpłynie na wyższe zyski oraz zwiększy wskaźnik efektywności wykorzystania posiadanych zasobów.

Administracja serwerami w Qlos to przede wszystkim opieka nad infrastrukturą dowolnego vendora w dowolnej lokalizacji. Od infrastruktury własnej Klienta przez Kylos DC, OVH, DigitalOcean po AWS oraz usługi dodatkowe jak CloudFlare. Świadczymy pomoc niezależnie od dostawcy, na którym hostowane są usługi.

Korzyści zarządzania serwerami

Wykupujemy usługę, aby przyniosła korzyści i zagwarantowała bezpieczeństwo podejmowanych działań biznesowych. W przypadku administracji serwerami nie jest inaczej.

Wykupienie gotowych usług to przede wszystkim oszczędności. Programista front – end czy analityk baz danych, nie będzie miał tych samych umiejętności co administrator. Zatrudnienie na pełny etat specjalisty jest dużo większym kosztem, niż wykupienie gotowego pakietu administracji serwerami.

W większości ofert kontrola środowiska serwerowego odbywa się 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. W ramach usług administracji wszelkie błędy są od razu wykrywane i naprawiane. Jest to o tyle istotne, iż na czas wystąpienia awarii nie mamy wpływu, a może się to zdarzyć w najmniej spodziewanym momencie. Co gorsze przez awarię może dojść do kradzieży danych osobowych i oszustw dokonanych na klientach. Nie mając doświadczenia, ani administratora serwera rozwiązanie problemu jest niemożliwe. Brakiem zabezpieczeń w postaci wyszkolonej kadry lub odpowiednich usług możesz narazić własną firmę na duże straty finansowe, związane z reputacją firmy oraz utratą klientów.

Pomoc 24/7/365 to żaden chwyt marketingowy. Nasz zespół doświadczonych administratorów jest gotowy do działania w nocy, weekendy jak i w święta, kiedy Twoi pracownicy nie myślą o pracy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Osoby zajmujące się zarządzaniem serwerami poddawane są stałym wyzwaniom. Nie mogą poprzestać na rzeczach, których nauczyli się kiedyś. Mimo powtarzalności niektórych problemów większość się zmienia. Są bardziej skomplikowane, a cyberprzestępcy mają coraz bardziej innowacyjne sposoby na zaszkodzenie Twojej organizacji. Działając szczególnie w branży e-commerce, klienci potrzebują pewności, że znajdują się w bezpiecznej strefie. Powierzają nie tylko swoje dane osobowe do założenia konta klienta, ale i swoje oszczędności. W przypadku nagłej awarii cały system strony szwankuje, a klient, widząc narastające problemy, wycofuje się z realizacji transakcji. Dlatego tak ważne są czasy reakcji i szkolenia, które są nieodłącznym elementem pracy Administratora IT. Dzięki stałej edukacji, zapewniona ochrona jest cały czas na wysokim poziomie, a ponadto daje gwarancję utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa danych.

Czy bez administracji serwery przestaną działać?

Czy administrator serwera jest niezbędny? Odpowiedzi na to pytanie mogą być dwie. Gdy znasz się na działaniach IT, to dodatkowe wsparcie techniczne nie jest Ci potrzebne. Jednak zanim zamkniesz ten artykuł z myślą, że doskonale poradzisz sobie sam, to przeczytaj poniższą listę, gdzie umieściliśmy kilka podstawowych zadań, z którymi wiąże się zarządzanie infrastrukturą serwerową.

 1. Przywracanie baz danych z kopii zapasowych,
 2. Podnoszenie wersji OS, gdy aktualna przestaje być wspierana,
 3. Wgrywanie nowych bibliotek dla programistów w sposób bezpieczny, nie zagrażający stabilności aplikacji,
 4. Implementacja najnowszych narzędzi dla zespołu programistów bądź analityków, by ich praca była wydajniejsza, a witryna działała nieprzerwanie w sposób płynny i responsywny,
 5. Pomoc w rozwiązaniu problemu, czy w poszukiwaniu przyczyn nieudanego deploymentu nowej wersji aplikacji,
 6. Reakcja na ataki DDoS,
 7. Zabezpieczenie danych klientów firmy przed kradzieżą,
 8. Reagowanie na luki bezpieczeństwa wychwytywane przez administratorów lub zgłaszane przez użytkowników (CVE),
 9. Usuwanie systemowych i siecowych awarii.

Czy po przeczytaniu listy, nadal jesteś pewien, że każdy problem potrafisz rozwiązać sam? Jeśli tak, to jesteś idealnym kandydatem na Administratora Qlos!
Jednak jeśli chociaż na jeden z wybranych punktów nie odpowiedziałeś twierdząco, oznacza to, że wsparcie osób doświadczonych jest niezbędne!

Zarządzanie serwerami w chmurze obliczeniowej

Nasi Klienci najczęściej decydują się na klasyczną infrastrukturę, dlatego też do niej szukają odpowiedniej ochrony. Jednak nie powinniśmy zapominać, że chmura obliczeniowa to też serwery. Pomimo rosnącej popularności usług chmurowych, te okryte są warstwą abstrakcji i ze względu na swoją wirtualną formę użytkownicy często zapominają o konieczności korzystania ze wsparcia technicznego.

Hosting, VPS, serwery dedykowane, własne infrastruktury, czy chmura obliczeniowa to zupełnie odmienne środowiska, stawiające różne wyzwania, jednak niezależnie od tych różnic, dbanie o swoją infrastrukturę, jej nieustanne monitorowanie, o najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz wsparcie w momentach kryzysowych powinno być nadrzędną kwestią zapewniającą płynność działania biznesu w sieci.

Wnioski

Wykupienie odpowiednich usług to nie wszystko. Sprawne funkcjonowanie strony czy aplikacji uzależnione jest od poprawnego zarządzania infrastrukturą oraz dbania o każdy, nawet najmniejszy element. Kiedy na głowie masz o wiele więcej spraw, warto powierzyć opiekę nad serwerami firmie, która ma doświadczenie i zajmuję się tym każdego dnia.

W Qlos zarządzanie serwerami to jedna z głównych usług, wykonywana od ponad 10 lat. Wdrażanie, konfiguracja czy nawet projektowanie serwerów nie jest nam obce. Napisz do nas i zadbaj o pracę systemów i rozwój firmy.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami