Blog

Przeciążenie na stronie. Jak rozwiązać problemy wydajnościowe?

Kamil Porembiński Kamil Porembiński
Udostępnij

Jesteś właścicielem sklepu internetowego? Jak często masz problem z serwerem swojej strony? Czy każdy błąd jest rozwiązywany w mgnieniu oka? A może, ciągle się obawiasz, że ruch będzie tak duży, że Twoja strona nie wytrzyma? Czy może nie wiesz jak przygotować się do zorganizowania największych promocji w roku? Jeśli na wszystkie pytania odpowiedziałeś TAK to artykuł napisany, jest specjalnie dla Ciebie. Podpowiem Ci jak możesz zaoszczędzić. Nie tylko pieniądze, ale i nerwy. 

Strona www sercem Twojego biznesu

Zastanawiałeś się kiedyś, czy jesteś przygotowany na wzmożony ruch? Czy Twój sklep internetowy jest gotowy na dużą ilość klientów, którzy są spragnieni Twoich produktów lub usług? Żeby to sprawdzić, odpowiedz sobie na kilka pytań.

W pierwszej kolejności sprawdź, jak wyglądał ruch na stronie w poprzednich większych akcjach marketingowych.  Czy Twój sklep nie miał problemu z obsłużeniem całego ruchu? Każdy z użytkowników serwisu kupił, to co chciał? Żaden nie zrezygnował na etapie ścieżki zakupowej?

Jeśli to Twoja pierwsza większa, akcja promocyjna warto przeanalizować wszystkie działania. Nie tylko od strony wizualnej. Statyczne treści w postaci zachęcających grafik z promocjami są dobre, ale co po nich, jeśli strona www przestanie działać, a cały sklep będzie niedostępny? Każdy przedsiębiorca marzy o spokoju i pełnej wydajności w prowadzeniu biznesu online. 

Wyobraź sobie sytuację w której tygodniami przygotowujesz się na kampanię promocyjną. Długie godziny planowania, przygotowywania wizualizacji i banerów reklamowych. Projekt strony wygląda świetnie – jesteś gotowy. Nadchodzi dzień promocji. Wszystko idzie świetnie, ale nagle witryna przestaje działać. Użytkownik wchodząc na Twoją stronę czyta powiadomienie w przeglądarce o braku możliwości nawiązania połączenia ze sklepem. W najlepszym przypadku – wychodzi ze strony, zapomina. W gorszym – skarży się i zostawia dla pozostałych wiadomości ostrzegające o nie profesjonalizmie firmy. Tracisz nie tylko potencjalny zarobek, ale także długo budowane zaufanie klientów.

Jak uniknąć tego błędu? Zadbaj o zawsze dostępną witrynę sklepową, z której klienci mogą korzystać 24 godziny na dobę. Twoje zyski rosną, a Ty spokojnie możesz kontynuować pozostałe działania.

Podsumujmy wszystkie skutki złego przygotowania strony:

  • Mniejszy dochód. W zależności od branży możesz stracić od kilku do kilkudziesięciu procent obrotu,
  • Nie stworzysz okazji do pozyskania nowych, potencjalnych klientów,
  • Nowi konsumenci to nie tylko dodatkowy przychód. Jeśli Twoje produkty są dobre, użytkownik wróci do Ciebie nie raz.  Dodatkowo osoby te mogą polecać Twoją firmę bez Twojej ingerenci- tzw. marketing szeptany,
  • Nie wyróżnisz się. Możesz być ciągle w cieniu konkurentów,
  • Zbyt słaba infrastruktura może spowodować, że Twoja firma będzie postrzegana jako mało rozwojowa. Kto by chciał usłyszeć, że jego firma nie ma potencjału? Nikt,
  • Jeśli jesteś dobrze znaną firmą, wyobraź sobie nagły brak dostępu do sklepu. Wywoła to nie tylko szum w sieci, ale też niepotrzebne komentarze zirytowanie klientów.
przeciążenie na stronie
Przykłady firm, których dotknęły awarie.

Nieodpowiednie przygotowanie sklepu online na zwiększony ruch na stronie może przynieść długofalowe, negatywne skutki. Właśnie dlatego warto zabezpieczyć witrynę na każdą sytuację. Jak to zrobić? Odpowiedzi znajdziesz w dalszej części artykułu.

Analiza na bazie danych

Na początek powinieneś sprawdzić kilka rzeczy, które mają wpływ na dostępność Twojej strony, nawet przy bardzo dużych obciążeniach:

  • Wielkość ruchu w poprzednich latach, pod warunkiem włączonych narzędzi analizujących ruch w tamtym okresie. Możesz przeanalizować ruch przy wcześniejszych kampaniach promocyjnych,
  • Parametry posiadanego serwera na którym funkcjonuje Twoja strona. Elastyczność i funkcjonalność strony powinna być na pierwszym miejscu,
  • Szybkość ładowania witryny. Użytkownicy Internatu nie mają zbyt dużej cierpliwości, szybko stają się poirytowani, gdy mają na coś czekać dłużej niż kilka sekund. Pewnie sam masz w myślach sytuację, w której zdenerwowany wyłączyłeś stronę, mimo zainteresowania danym produktem,
  • Jeśli korzystasz z WordPressa, sprawdź jakość zainstalowanych wtyczek. Ich zbyt duża ilość powoduje, że strona znacząco zwalnia i jest narażona na cyber zagrożenia.

Zmian, jakich można dokonać w powyższych obszarach jest wiele. Jednak jest jeden element, który jest sercem Twojego biznesu. To serwer. Niezależnie od rodzaju jest najważniejszym punktem działania internetowej strony. Bez niego prowadzenie firmy online byłoby niemożliwe.

W chwili, kiedy decydujesz się na zmianę dotychczasowej infrastruktury, pojawia się pytanie, na jakie rozwiązanie powinieneś się przenieść? Chcesz, żeby wszystko działało, ale nie chcesz przepłacać. Optymalnym wyjściem będzie zwiększenie usługi o jedne poziom wyżej. Co to oznacza? To przejście na usługę, która posiada wyższe parametry od dotychczasowej, mogą to być serwery dedykowane, serwery VPS, hostingi bądź zupełnie inne rozwiązanie. Jednak nie zawsze jest to takie proste, a przeniesienie się na wyższy serwer nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jak w takim razie podejść do tematu, aby nie ponieść zbyt dużych kosztów, a osiągnąć efekt wydajnej, elastycznej platformy? Rozwiązanie jest proste, należy przeprowadzić odpowiednią analizę stosowanych rozwiązań IT na serwerze.

Administracja serwerami rozwiązaniem problemów wydajnościowych

Gotowe rozwiązania mają to do siebie, że nie są dobre dla każdej firmy. Twój biznes, jak i witryna internetowa mogą mieć zupełnie inny charakter, z czym będą wiązać się inne potrzeby. Dlatego najlepszym wyjściem, które pomoże Ci rozwiązać problemy z:

  • wydajnością strony, jak i samego serwera,
  • przeciążeniami, nawet przy małych ruchu użytkowników,
  • długim czasem oczekiwania na odpowiedź serwera,
  • częstymi atakami DDoS (Tak, one się dzieją każdego dnia i można uznać, że są czymś standardowym, ale oczywiście niepożądanych),
  • awariami wywołanymi różnego typu sytuacjami,
  • migracjami baz danych,
  • wykonywaniem cyklicznych kopii zapasowych,
  • aktualizacjami oprogramowań, które czasami przysparzają najwięcej problemów,
  • zabezpieczeniami strony www,
  • wykonywanie cyklicznych testów wydajnościowych

jest usługa administracji serwerami zwana również jako zarządzanie serwerami. Działania te można określić jako stałą opiekę nad Twoim środowiskiem IT. Administratorzy pracują 24/7, monitorując stan Twojej infrastruktury, a Ty zajmujesz się kwestiami biznesowymi, nie skupiając uwagi na błędy technologiczne.

Czy jest to ułatwienie Twoich działań? Zdecydowanie. Wykrycie i rozwiązanie awarii przed jej wystąpieniem, to istotna cecha, dająca poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowo Administratorzy Qlos mogą być swego rodzajem zewnętrznym zespołem IT, który będzie w stałej współpracy z Twoimi pracownikami. Taki zabieg umożliwia zwiększenie zasobów na działania w obszarze produktów, a nie samej administracji serwerów. Twoi pracownicy skupią się na najważniejszych działaniach, a zespół Qlos zajmie się monitoringiem infrastruktury.

Przeciążone serwery | Podsumowanie

Działanie Twojej strony internetowej jest kluczowe. Pozwolenie na chociaż kilkuminutowe niedostępności serwera powoduje niepotrzebne nerwy. Dlatego nie dopuszczaj do sytuacji, w której zobaczysz komunikat „przeciążone serwery”. Reaguj wcześniej, aby nie sprzątać szkód, których można było uniknąć.

Odezwij się do nas. Porozmawiamy o możliwościach przejęcia opieki nad Twoim serwerem. Nawet jeśli nie zdecydujesz się skorzystać z naszych usług, chętnie podzielimy się naszą wiedzą.

PS. Nie martw się, każdy pakiet usług dobierany jest indywidualnie, dzięki czemu ceny dopasowane są do Twoich wymagań i możliwości.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami