Blog

Elastyczność i skalowalność usług w chmurze

02.05.2023
Damian Szewczyk Damian Szewczyk
Udostępnij

Czy słysząc słowo elastyczność oraz skalowalność Twoim pierwszym skojarzeniem jest chmura obliczeniowa? Jest to bardzo dobre skojarzenie, bo właśnie dzięki chmurze osiągnięcie tych właściwości jest możliwe, ale nie tylko dzięki niej. W dzisiejszym wpisie chciałbym przybliżyć Ci, czym jest skalowalność oraz elastyczności cloud computing. Czym są, jak wpływają na usługi i dzięki jakim rozwiązaniom możemy je osiągnąć.

Elastyczność i skalowalność to cechy, których pożądamy przy tworzeniu każdej aplikacji. Współcześnie trudno wyobrazić sobie tworzenie nowoczesnego oprogramowania bez ich udziału. Mają one ogromny wpływ nie tylko na funkcjonowanie aplikacji, ale także na doświadczenie użytkownika, wypływające na skuteczną realizację potrzeb klientów.

Jako skalowalność i elastyczność rozwiązań chmurowych, rozumiemy zawsze dostępne rozwiązanie, które w momencie zwiększonego ruchu np. w witrynie, odpowiednio zwiększa zasoby maszyn wirtualnych w celu poprawnego i szybkiego obsłużenia każdej ilości odwiedzin. W chwili zmniejszenia ruchu wielkość zasobów informatycznych elastycznie obniża się wraz ze spadkiem ruchu, zapewniając optymalizację kosztową i lepszą alokację dostępnych zasobów.

Podsumowując, elastyczność i skalowalność usługi to automatyczne dopasowywanie się do zmian. Niezależnie od sytuacji, chmura zmienia swoje parametry w czasie rzeczywistym, dzięki czemu nie jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty, spowolnienie działania usługi czy też na niezadowolonych klientów. Jak wiemy w dzisiejszym biznesie, niezmierne ważne jest dbanie, o jak najwyższy poziom satysfakcji klienta.

Elastyczne usługi dzięki Managed Services

Jak się okazuje, nie tylko usługi chmurowe mogą przynieść korzyści w postaci elastyczności oraz skalowalności zasobów. Usługi Zarządzania, zwane również usługami Administracji i Managed Services to rozwiązanie, które uwzględnia najważniejsze potrzeby użytkowników, zapewniając ich wysoką dostępność.

Zarządzanie infrastrukturą serwerową polega nie tylko na poprawieniu wydajności serwerów, zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa, tworzeniu kopii zapasowych czy zmniejszeniu poziomu wydatków. To również dostosowanie mocy obliczeniowej infrastruktury w ramach bieżących zmian. Wraz ze wzrostem biznesu rośnie Twoje zapotrzebowanie na zasoby. W oparciu o Managed Services dostawcy usług dopasowują środowisko serwerowe do zmian rynkowych przy uwzględnieniu Twoich indywidualnych potrzeb biznesowych.

Przy planowaniu rozwoju ważna jest również automatyzacja procesów. To dzięki niej usługi Managed charakteryzują się elastycznością oraz skalowalnością. Za pomocą odpowiedniej konfiguracji, Twoje zasoby zmieniają swoją objętość przy zmianie obciążenia usługi.

Usługi dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów

Niestety czasami samo zarządzanie serwerami nie wystarczy i zmiana infrastruktury będzie nieunikniona. Idealnym przykładem infrastruktury, która w swoje właściwości ma wpisaną skalowalność i elastyczność usług jest właśnie chmura obliczeniowa. To dzięki niej, najszybciej uzyskasz wysoko dostępną aplikację, na środowisku serwerowym, które automatycznie zmienia swoje parametry wraz ze zmieniającą się sytuacją.

Korzystanie z cloud computing ma również inne zalety, dzięki którym w porównaniu z klasycznymi infrastrukturami wypada dużo efektywniej. Jednym z nich jest mniejsza awaryjność sprzętu. Usługodawca gwarantuje wysoki poziom dostępności danych, nawet w przypadku katastrof naturalnych. Użytkowanie chmury jest nad wymiar wygodne, zapewnia szeroki dostęp do centrum danych, niezależnie od miejsca, w którym obecnie się znajdujemy. Ogranicza nas jedynie własny sprzęt i jakość sieci, z której korzystamy. Kolejnym plusem jest tworzenie dodatkowych elementów infrastruktury, w każdej chwili, gdy tylko ich potrzebujemy. Korzystając z chmury, zwiększamy poziom konkurencyjności firmy. Standardowe procesy wykonywane są efektywniej, nie są powtarzane, komunikacja pomiędzy działami w firmie jest usprawniona, przez co koszty i wszelkie dodatkowe nakłady inwestycyjne są odpowiednio zoptymalizowane.

Cloud Computing I Managed Services

Możliwość połączenia chmury obliczeniowej z usługą Managed Services pozwala na uzyskanie znacznie lepszych efektów. Po pierwsze, pozbywasz się obaw związanych z prowadzeniem chmury. Zespół Administratorów odpowiada za wszystkie konfiguracje, udostępniając Ci zoptymalizowane środowisko pracy. Po drugie masz pewność poprawności wykonywanych działań, dzięki stałemu monitoringowi Administratorów.

Prawidłowe zarządzanie zasobami w chmurze jest niezwykle ważne, tym bardziej jeśli są to początki pracy w chmurze.

Lepszy wybór

Wszystko zależy od potrzeb, jakie posiadasz w danym momencie. Wskazanie jednej z usług sprawdzi się w przypadku jednej firmy, a w przypadku drugiej będzie nietrafione. Oba rozwiązania zapewniają lepszą wydajność usług czy aplikacji. Zastosowanie chmury może wiązać się z przejściem z innego środowiska, co może budzić dodatkowe obawy. Usługa Managed nie wymaga przenoszenia się do innego środowiska, a działania wykonywane są w bieżącym środowisku serwerowym, przy wykorzystaniu pełnego potencjału usług.

Jednak w niektórych przypadkach administracja serwerami może nie mieć zastosowania, a przejście do chmury będzie koniecznością. W takiej sytuacji przeniesienie się do chmury oraz wykorzystanie usług Managed da podwójny efekt. Otrzymamy bezpieczeństwo, wydajność, elastyczność oraz skalowalność. Sama chmura to już dużo korzyści z punktu widzenia użytkownika, a połączenie ich z usługami zarządzania przyniesie dodatkowe korzyści, których wykorzystanie uwydatni całkowity potencjał biznesu.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami