Blog

Dlaczego warto zrobić audyt infrastruktury?

01.08.2023
Kamil Porembiński Kamil Porembiński
Udostępnij

Infrastruktura IT powinna być jak dobrze naoliwiona maszyna, która napędza rozwój Twojej firmy. Niektóre części tego mechanizmu z czasem się starzeją, inne mogą nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Nie warto tego ignorować! Mamy dla Ciebie rozwiązanie – przekonaj się, jak ważny jest audyt infrastruktury IT.

Czym jest audyt infrastruktury IT?

Audyt infrastruktury to proces, w którym oceniasz stan techniczny Twoich systemów, aplikacji i sieci. Chodzi o to, by sprawdzić, czy działają one tak, jak powinny i czy spełniają potrzeby Twojego biznesu.

Dzięki nabytej wiedzy możesz dokonać inwentaryzacji przestarzałych systemów i aplikacji oraz wyeliminować najsłabsze ogniwa. Audyt jest formą kontroli bezpieczeństwa – jeśli się go podejmiesz, szansa na wyciek wrażliwych danych znacznie spadnie.

Audyt infrastruktury IT to crème de la crème w procesach zarządzania ryzykiem. Jeżeli Twoja firma nie będzie przeprowadzać przynajmniej okresowych ocen swoich systemów i rozwiązań, atak hakerski może być dla Ciebie wyjątkowo destrukcyjny.

Chcesz uniknąć tego ryzyka, zanim będzie za późno? Zostaw to w naszych rękach! Niezależnie od tego, czy potrzebujesz analizy infrastruktury sprzętowej, czy oceny ryzyka związanego z oprogramowaniem – możesz na nas polegać. Nasz zespół zapewni Ci dostęp do najnowocześniejszych technologii IT, dzięki którym będziesz mógł spać spokojnie.

Jakie wartości daje audyt?

Dowiedz się, co zyskasz dzięki specjalistycznemu audytowi infrastruktury IT.

Znacznie obniżysz koszty utrzymania IT

Dzięki audytowi infrastruktury łatwo sprawdzisz, które kosztowne zasoby nie są Ci potrzebne. A co z tymi niezbędnymi? Jest spora szansa, że znajdziesz dla nich tańszą alternatywę.

Przykładowo: klient może uważać, że potrzebuje dedykowanego serwera, który zwiększy jego firmowe wydatki. Jednak profesjonalny audyt może wykazać, że większe pliki danych można przenieść do usługi S3 w ramach platformy AWS, co generuje znacznie niższe koszty utrzymania.

Zyskasz możliwość wskazania tzw. single point of failure

Single point of failure (SPOF) to część systemu, której awaria może spowodować całkowitą lub częściową utratę działania całej infrastruktury. Audyt pomaga zidentyfikować te obszary, które są kluczowe dla funkcjonowania firmy. W ten sposób unikniesz potencjalnych strat finansowych i wizerunkowych w przypadku poważniejszych problemów technicznych.

Poprawisz wydajność

Dzięki audytowi infrastruktury zidentyfikujesz problemy, które negatywnie wpływają na działanie Twojej strony lub aplikacji. Może być to na przykład niedostateczna wydajność serwera czy brak odpowiednich rozwiązań w kwestii skalowalności. Poznanie wyników audytu ułatwi Ci wprowadzenie zmian, które przyspieszą działanie całego systemu.

Znajdziesz luki w bezpieczeństwie

W dobie rosnących cyberzagrożeń nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo danych i odpowiednie zabezpieczenie infrastruktury. Audyt IT pozwala zidentyfikować potencjalne luki, które mogliby wykorzystać hakerzy.

Jest to ważne także w kontekście obowiązujących przepisów, w tym m.in. RODO. Audyt infrastruktury sprawdzi, czy Twoja firma spełnia wymogi dotyczące ochrony danych osobowych, w tym obecność kopii zapasowych i plany awaryjne.

Określisz obszary, które można poprawić

Zawsze jest coś, co da się poprawić – audyt pozwoli Ci znaleźć obszary, które przyspieszyłyby rozwój firmy, gdyby tylko funkcjonowały nieco lepiej. Może to obejmować:

  • zmiany w konfiguracji;
  • aktualizacje oprogramowania;
  • wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych, które korzystnie wpłyną na efektywność.

Zrób audyt samodzielnie dzięki bezpłatnemu e-bookowi

Chcesz przeprowadzić audyt infrastruktury IT, ale nie wiesz, od czego zacząć? Mamy dla Ciebie świetne rozwiązanie! Pobierz naszego bezpłatnego 20-stronicowego e-booka, który pomoże Ci wykonać taką analizę samodzielnie. Razem z nim przejdziesz przez najważniejsze elementy Twojego środowiska IT, ocenić ich stan i znajdziesz obszary, które wymagają uwagi.

jak zrobić audyt infrastruktury samodzielnie
Kliknij w zdjęcie i pobierz bezpłatny e-book.

Dzięki naszemu poradnikowi:

  • sprawdzisz, z których zasobów warto zrezygnować i które generują niepotrzebne koszty;
  • dowiesz się, czy Twoje firmowe rozwiązania są aktualne;
  • przeanalizujesz poziom zabezpieczeń i wdrożysz odpowiednie zmiany;
  • przekonasz się, ile jeszcze możesz poprawić, by Twoja firma weszła na zupełnie nowy poziom wydajności i bezpieczeństwa.

Nie trać czasu i pieniędzy na infrastrukturę, która nie Twoich oczekiwań! Audyt infrastruktury to bardzo ważny krok w procesie doskonalenia i optymalizacji systemów IT. Dzięki niemu zaoszczędzisz pieniądze, usprawnisz działanie firmy, poprawisz bezpieczeństwo i przyspieszysz rozwój swojego biznesu.

Pobierz nasze e-booka i jeszcze dziś przeprowadź swój własny audyt!

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami