Case Study

Wdrożenie systemu monitorowania Zabbix

22.04.2024
Michalina Staszewska Michalina Staszewska
Udostępnij

Wdrażając system monitorowania Zabbix, klient z branży e-commerce skutecznie zwiększył kontrolę nad wydajnością swoich serwerów i aplikacji, co przełożyło się na poprawę płynności działania procesów biznesowych oraz zadowolenie klientów. Sprawdź, jak to osiągnęliśmy.

Usługi

  • Audyt infrastruktury
  • Wdrożenie monitoringu Zabbix
  • Administracja serwerami

Wyzwania

Klient z branży e-commerce, specjalizujący się w sprzedaży detalicznej online, zauważył znaczący spadek wydajności swoich serwerów i aplikacji. Dodatkowo, najmniejsze awarię powodowały problemy ze sklepem, co przekładało się na spadek sprzedaży.

Klient posiadał niewielki zespół IT. Ich głównym zadaniem było usprawnianie samego e-sklepu i aplikacji. Na pokładzie nie mieli osoby odpowiedzialnej za utrzymanie serwerów. Zadania te były rozdzielone na cały zespół, co często budziło wątpliwości, odnośnie odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie serwerów.

Wyzwaniem było zapewnienie płynności działania infrastruktury, ograniczenie awarii, a także wprowadzenie systemu monitorującego i szybsza reakcja na awarię. Klientowi zależało również na zabezpieczeniu sytuacji, w których jego pracownicy nie reagują na incydenty z uwagi na urlop czy chorobę.

Rozwiązanie

Pierwszym krokiem było wykonanie audytu infrastruktury, który pozwalał wykryć wszystkie podatności środowiska.

Następnie, dla rozwiązania problemów z wydajnością serwerów i aplikacji, zdecydowano się na wdrożenie systemu monitorowania Zabbix. Zabbix zapewnił kompleksowe monitorowanie różnych parametrów wydajności serwerów, w tym zużycie CPU, pamięci RAM oraz obciążenie sieci. Ponadto, umożliwił analizę wydajności aplikacji, co pozwoliło administratorom identyfikować potencjalne problemy, takie jak przeciążenia czy spadki wydajności.

Kolejnym krokiem było wprowadzenie naszych dodatkowych narzędzi i procesów monitorujących w ramach usługi administracji serwerami. Klientowi zależało, aby jego środowisko było jak najlepiej zabezpieczone, a Developerzy z wewnętrznego zespołu skupili się na rozwijaniu samego e-sklepu.

Efekty

Dzieląc to na poszczególne usługi, zacznijmy od audytu infrastruktury. Dzięki szczegółowej analizie i weryfikacji infrastruktury Klienta wyznaczyliśmy podatności samego środowiska, jak i jego zabezpieczeń. Na podstawie przedstawionego raportu, wprowadziliśmy zmiany i zabezpieczyliśmy system.

Na jego podstawie zaproponowaliśmy również wdrożenie dodatkowego systemu monitorującego, dzięki któremu zespół wewnętrzny, jak i my będziemy mogli monitorować awarię i incydenty.

Dzięki wdrożeniu systemu monitorowania Zabbix, klient był w stanie szybko identyfikować i reagować na wszelkie potencjalne problemy z wydajnością serwerów i aplikacji. Monitorowanie pozwoliło administratorom na natychmiastowe działanie w przypadku awarii, minimalizując czas niedostępności usług i zapewniając ciągłość działania platformy e-commerce.

Dodatkowo, usługa administracji serwerami pozwoliła na regularne analizy danych pozwoliły zidentyfikować potencjalne obszary optymalizacji, co przyczyniło się do długoterminowej poprawy wydajności systemów. Dzięki temu, klient mógł zapewnić lepsze doświadczenia użytkownikom końcowym oraz zwiększyć zaufanie klientów do swojej marki poprzez minimalizację czasu przestoju i awarii.

Sam Zabbix ma wiele więcej możliwości, poznaj je dzięki naszemu najnowszemu artykułowi.

Referencje

W Qlos działamy kompleksowo. Wdrażamy system monitoringu Zabbix, jak i go utrzymujemy. Jeden z naszych Klientów przekazał nam referencje, które odzwierciedlają jakość naszych usług. Sprawdź, referencje.

Wdrożenie monitoringu Zabbix
Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami