Blog

Administracja serwerami. Co to jest i czemu warto z niej skorzystać?

pan serwer Łukasz Kwaśniewicz
Udostępnij

Czy korzystając z Internetu natrafiłeś na hasło „administracja serwerami”? Jeśli tak, to czy zastanawialiście się czym ona właściwie jest i jakie korzyści może ona przynieść Tobie i Twojej firmie? To i wiele więcej informacji znajdziesz w tym artykule. Zapraszamy do lektury.

Świat nieustannie się zmienia. Cały czas pojawiają się nowe technologie, które mają na celu ułatwienie nam życia. Nowe możliwości to tez nowe zawody i nowe miejsca pracy, zwłaszcza dla specjalistów od IT. Nie wiem, czy się ze mną zgodzicie, ale w dzisiejszych czasach zawód informatyka w pewnym sensie zaczyna przypominać w swojej specyfice pracę lekarza. Na pewnym etapie zawodowym ogrom wiedzy staje się tak duży, że aby utrzymać wysoki poziom, trzeba się w czymś wyspecjalizować. Mamy więc specjalistów od front endu, back endu, programistów Java i wielu innych języków. Jedną ze specjalizacji jest również administrator , który dba o sprawność i bezpieczeństwo Twojego serwera. Niestety firmy rzadko stać na zatrudnienie takiej osoby, gdyż wiąże się to z dużymi kosztami. Jest jednak rozwiązanie tego problemu. Jeśli chcesz zaoszczędzić i jednocześnie zwiększyć bezpieczeństwo swojego serwera, możesz skorzystać z usługi administracji serwerami w Qlos. Zaciekawiony?  

Dlaczego potrzebujesz administracji serwerami?

Internet i informatyzacja praktycznie każdego aspektu naszego życia wymusza na firmach korzystanie z usług informatyków. Jeśli prowadzisz biznes w Internecie wiesz, że jeśli sam nie masz takich umiejętności, jest to koniecznością. Najczęstszym rozwiązaniem, zwłaszcza w firmach niezajmujących się IT, jest to jedna osoba mająca do zagospodarowania ogromny zakres kompetencji. Dba ona o hardware, software, serwery, bezpieczeństwo danych, pocztę, stronę www i wiele, wiele innych obszarów, w zależności od wymagań pracodawcy. Niestety takie rozwiązanie powoduje, że często osoba z małymi kompetencjami w danej dziedzinie dba jednocześnie np. o rozwój naszej strony www i o bezpieczeństwo serwerów, od sprawności, których zależy Twój biznes. Ewentualny błąd na stronie nie musi być kosztowny, ale niedostępność serwera lub ewentualna utrata danych to już coś zupełnie innego. Jedna awaria lub włamanie hackerskie może doprowadzić do ogromnych strat. Aby temu zapobiec dobrze, żebyś miał kogoś, kto na to nie pozwoli. W zależności od wybranego pakietu i potrzeb naszych Klientów w ramach usługi administracji serwerami w Qlos oferujemy:

  • instalacje, kofiguracje i dbanie o sprawność serwerów;
  • optymalizacje procesów związanych z obsługą serwerów
  • monitoring wydajności serwerów
  • aktualizacje oprogramowania
  • stworzenie polityki backup oraz kopii zapasowych
  • analiza logów
  • plany rozwoju oraz konsultacje

Dlaczego warto zainteresować się tym tematem?

Najważniejszym powodem jest oszczędność. Po co zatrudniać dedykowanego pracownika skoro, można wykupić abonament/pakiet, za który zapłacimy wielokrotnie mniej?  Wg danych z serwisu wynagrodzenia.pl (kwiecień 2023)  administratorzy serwerów zarabiają średnio 9430 zł brutto. W Qlos oferujemy pakiet administracji już od 500 zł netto miesięcznie. Oszczędność tego rozwiązania widoczna jest już na pierwszy rzut oka.

Efektywność

Pomimo że nad bezpieczeństwem serwera trzeba czuwać cały czas, to często praca administratora związana jest z reakcja na jakieś zdarzenie (np. awaria, czy atak hackerski).  Jeśli nie zależy Ci na częstych zmianach na serwerze i wiesz, że masz na nim aktualne wersje oprogramowania, utrzymywanie takiego stanowiska wiązałoby się z płaceniem komuś za gotowość do działania i czekanie na ewentualną awarię. Daleko bardziej efektywne jest zatrudnienie dedykowanej firmy, który będzie działać w ramach naszych potrzeb i zareaguje w wypadku kryzysu.

Dostępność

Dedykowany pracownik najczęściej ma określone godziny pracy, w których jest dla Ciebie dostępny. Jest w firmie np. od 8 do 16, a po tym czasie idzie do domu. Niestety ani hakerzy, ani awarie nie przejmują się godzinami urzędowania. Jeśli awaria lub atak (często niewidoczne dla niewykwalifikowanego użytkownika) nastąpią poza tymi ramami, nie zostaną one odpowiednio wcześniej wykryte, co może być katastrofalne w skutkach. W Qlos monitorujemy Twój serwer 24 godziny na dobę. Jeśli wystąpi zagrożenie, nasi administratorzy zareagują na nie nawet w Święta w środku nocy.

Doświadczenie

Jak pisała Szymborska „Tyle o sobie wiemy ile nas sprawdzano”. Odwracając tę myśl, skąd masz o czymś wiedzieć, skoro nie masz z tym kontaktu ?  Nawet jeśli o czymś przeczytasz, a nie sprawdzisz tego w praktyce, nie sposób abyś ocenił, czy sobie z czymś poradzisz. Aby pozostawać na bieżąco z danym aspektem, musisz mieć ciągły kontakt z danym zagadnieniem. Opieka na wieloma serwerami i związana z tym ciągła gotowość oraz doświadczenie, pozwalają nam ciągle udoskonalać swoje procedury i rozwijać niezbędną wiedzę. W czasach, gdy hakerzy stosują coraz bardziej wyszukane metody ataków, tylko doświadczenie pozwala na szybką i skuteczną interwencję.

Specjalizacja

Jak pisaliśmy wcześniej, bardzo ciężko jest posiadać rozległą wiedzę z każdej dziedziny. Oczywiście są wyjątki, ale one raczej tylko potwierdzają tę regułę. Specjalizacja pozwala na poszerzanie wiedzy w ramach wąskiego zakresu i daje możliwość zagłębienia w aspekty, z którymi nie mielibyśmy kontaktu z poziomu ogółu. Często właśnie te detale decydują o tym, czy uda się rozwiązać skomplikowany problem w pracy z serwerami. Pamiętaj, że często każda sekunda, w której Twoja usługa jest niedostępna, przynosi Ci wymierne straty.

Nadal masz obawy?

Mamy świadomość, że zlecenie na zewnątrz ważnego i delikatnego  aspektu, jakim jest administracja serwerami, może napotkać na pewną barierę psychiczną. Częstym argumentem jest strach przed powierzeniem tak ważnego zadania, komuś z zewnątrz. Jednak outsourcing usług IT (i nie tylko) nie jest niczym nowym. Dla przykładu nie musisz zatrudniać prawnika, żeby korzystać z jego usług.  Tak samo jest z administracją serwerami. Oddanie ich komuś pod opiekę jest coraz częściej stosowane nawet przez największe firmy. Na serwerach Amazona swoje dane przechowują nawet tacy giganci jak BMW, Samsung, General Electric, czy nawet NASA. Pełną listę znajdziecie tutaj https://aws.amazon.com/solutions/case-studies/ .

Porozmawiajmy

Więcej informacji na temat tej usługi znajdziesz na stronie. Jeśli masz do nas jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zapraszamy do wysyłania zapytań przez nasz formularz zgłoszeniowy bądź umówienie na bezpłatne spotkanie z naszym specjalistą.

Umów spotkanie z Mariuszem Nowosielskim
Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami