Blog

Utrzymanie aplikacji w chmurze

08.05.2023
Kamil Porembiński Kamil Porembiński
Udostępnij

Jak utrzymać aplikację w chmurze?

Utrzymanie aplikacji nie jest łatwe. Aplikacje obecnie są na tyle rozwinięte, że wybór najlepszych rozwiązań dostosowanych do nich może przysporzyć kłopotów. Dlatego często pada pytanie, w jaki sposób utrzymywać aplikacje, tak aby odpowiadała ona na nasze potrzeby?

Różne rozwiązania, różne korzyści

Sposobów na utrzymanie aplikacji jest kilka. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest przeniesienie aplikacji do chmury obliczeniowej. Innymi rozwiązaniami są m.in.: skorzystanie z usługi wynajęcia serwera lub stosowanie własnego – dedykowanego serwera.

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety, jak i wady. Często wybór uzależniony jest od specyfikacji aplikacji czyli np.: od jej rodzaju czy wielkości.

Korzyści z serwerów fizycznych

Fizyczne rozwiązania serwerowe bywają obecnie wypierane na rzecz chmury, ale czy słusznie? Posiadają w końcu zalety, które nie są obecne w rozwiązaniach chmurowych.

Przede wszystkim istnieje możliwość fizycznego dotarcia do danych. Serwery znajdują się w konkretnym miejscu i można łatwo do nich dotrzeć. Klienci korzystający z takich rozwiązań mają przekonanie, że to rozwiązania zapewnia znacznie wyższe bezpieczeństwo danych. Dla niektórych świadomość, że chmura działa w wirtualnej przestrzeni jest zbyt abstrakcyjne i wolą wiedzieć gdzie fizycznie przechowywane są ich dane.

Małe aplikacje, które nie potrzebują skalowania najlepiej umieścić na serwerach fizycznych. Dlaczego? Jest jeden główny powód. Koszty. Wiesz, ile kosztuje miesięcznie fizyczny serwer. Przy chmurze koszty są różne, ze względu na zróżnicowaną wielkość zasobów bądź ruch.

Serwery wirtualne, czyli chmura obliczeniowa

Według definicji chmura obliczeniowa (powszechnie znana jako chmura) jest usługą sieciową. Umożliwia pracę na serwerach, które nie są naszą własnością. Chmura dostarcza mocy obliczeniowej, miejsca na bazy danych, aplikacji oraz innych zasobów IT. Często określana jest jako zewnętrzna wirtualna przestrzeń.

Dostawcy rozwiązań chmurowych

W tym momencie na rynku dostawców chmurowych jest sporo. Z roku na rok ich przybywa. Obecnie mamy wybór między wieloma firmami wdrożeniowymi m.in.: Amazon Web Services, Google Cloud Platform i Microsoft Azure.

Dlaczego firmy przenoszą się do chmury?

Obecnie z chmury korzysta większość przedsiębiorców będących w sieci. Decydują się na przeniesienie aplikacji do chmury ze względu na chęć rozwoju swojego biznesu oraz możliwość osiągania nowych celów. Chmura umożliwia też stałe zarządzanie firmą, bez względu na warunki jakie zachodzą dookoła.

Dodatkowo rozwiązania chmurowe pozwalają na usprawnienie działań w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Posiadając własne serwery należy dbać o ich konserwację i utrzymanie. W przypadku chmury obliczeniowej jesteśmy z tych czynności zwolnieni, ponieważ te prace wykonują usługodawcy chmury.

Chmura działa bez względu na to z jakiej wersji aplikacji korzystasz

Środowisko wirtualne prowadzi do elastyczności w firmie. Chmura zapewnia dostęp do zasobów za pomocą podłączenia komputera do Internetu. Działa z dowolnej lokalizacji, w każdej chwili i z dowolnego urządzenia m.in.: z urządzenia mobilnego, bez względu na to jaki system operacyjny posiada czy z jakiej wersji aplikacji korzystasz.

Ponadto aplikacje chmurowe działają bez instalacji aplikacji czy dodatkowego oprogramowania na urządzeniu. Twój sprzęt zatem nie musi być najnowszej generacji, żeby wszystko działało poprawnie, bowiem wymagania sprzętowe są niskie. Wystarczy tylko przeglądarka z dostępem do Internetu. Nie ma konieczności posiadania własnego serwera fizycznego.

Co więcej dostawcy usługi zapewniają gwarancję ciągłości działania chmury. Znacznie trudniej zaburzyć pracę serwerów wirtualnych. Są one rozproszone po całym świecie i nikt nie ma pewności, gdzie konkretnie znajdują się nasze serwery.

Chmura, a oszczędności

Usługi chmurowe pozwalają zyskać oszczędności. Koszt utrzymania aplikacji jest niższy niż w chmurze niż w przypadku korzystania z fizycznego serwera. Jeżeli Twój biznes będzie się rozwijał, a Ty poczujesz potrzebę posiadania większych zasobów IT, to dużym plusem jest skalowalność chmury. Dzięki temu, unikniesz podejmowania zbędnych inwestycji.

Oprócz wysokiej oszczędności pieniędzy, zyskujesz również czas, ponieważ implementację chmury możesz zlecić firmie zewnętrznej. W ten sposób uwalniasz czas, który możesz wykorzystać m.in.: do zarządzania firmą.

Czy chmura to dobre rozwiązanie do przetwarzania ważnych danych?

Warto wdrożyć aplikacje do chmury również ze względów bezpieczeństwa. Chmura uznawana jest za jeden z najbezpieczniejszych sposobów przetwarzania ważnych danych. Pomaga w tworzeniu kopii zapasowych, ponieważ podąża wybranym planem backupu, więc my decydujemy jak często wykonywane są kopie.

Rozwiązanie te pozwala również na codzienną archiwizację najważniejszych danych, tak aby w razie problemów zawsze była dostępna w miarę aktualna kopia zapasowa naszych danych.

Jak utrzymać aplikację w chmurze?

Wdrożenie aplikacji chmurowej dla firm posiada kilka etapów. Współpraca z Qlos wygląda następująco.

  • Etap 1
    Pierwszym etapem jest rozmowa z klientem na temat aplikacji, którą zamierza utrzymać. Dowiadujemy się wtedy podstawowych informacji na temat produktu, czyli w jakiej technologii jest napisana aplikacja, jakie posiada parametry, jaka jest jej wielkość oraz jak duży ruch generuje. Co więcej czy zasoby aplikacji są standardowe czy scustomowane. Klient określa również jakie są jego wymagania w stosunku do utrzymania aplikacji. Określony zostaje również główny cel utrzymania, czyli wartość na której zależy Klientowi taka jak m.in.: wydajność, dostępność czy inne parametry. Im więcej informacji zostanie przedstawionych na temat aplikacji, tym precyzyjniej dobierzemy pakiet usług.
  • Etap 2
    Po przedstawieniu wymagań, nasi specjaliści pomagają w doborze aplikacji chmurowej. Jeżeli Klient już posiada swoją aplikację w środowisku chmurowym staramy się przedstawić jak najlepszy pakiet usług, dopasowany do specyfikacji produktu. Jednak, gdy Klient posiada swoje środowisko na serwerze dedykowanym i dopiero chce skorzystać z usług chmurowych, pokazujemy możliwe rozwiązania do przeprowadzania migracji.
  • Etap 3
    Trzeci etap to wdrożenie oprogramowania do Twojej firmy oraz przeniesienie Twoich aplikacji do chmury. Uruchomimy środowisko wirtualne oraz skonfigurujemy rozwiązanie techniczne, które będzie dla Ciebie najlepsze. Dodatkowo istnieje możliwość przeniesienia do chmury Twoich baz danych.

Wdrożenie nowego systemu przebiega zazwyczaj bardzo szybko, w zależności od poszczególnych systemów, lecz nie powoduje przestojów w funkcjonowaniu firmy. Co więcej gwarantujemy udostępnienie stabilnej platformy, tak aby była ona dostępna o każdym czasie.

Etap 4

Po instalacji aplikacji skonfigurujemy dostęp dla poszczególnych użytkowników. Wskazane aplikacje będą odpowiednio zabezpieczone. Nikt niepożądany nie będzie miał dostępu do danych Twojej firmy. Końcowym etapem jest udostępnienie gotowego środowiska do pracy oraz późniejsze utrzymanie aplikacji. Nasi eksperci na bieżąco monitorują aplikację na środowisku chmurowym. Otrzymasz również wsparcie od Qlos podczas użytkowania systemu.

Ważne!

Pamiętaj, że w całym procesie wyboru aplikacji chmurowych, możesz na nas liczyć i pomożemy Ci dokonać najlepszego wyboru. Oferujemy także wsparcie techniczne, aby Twoja firma nie traciła czasu na zawiłe wdrożenie usługi.

Jaką chmurę wybrać?

Chmura obliczeniowa dostarcza usługi różnego rodzaju. Można wybrać kilka rodzajów chmury. Do najpopularniejszych modeli należą IaaS, PaaS, SaaS.

  • IaaS
    Pierwszy skrót IaaS oznacza “Infrastructure as a Service”. Jest to najbardziej podstawowy z modeli chmury. W tym wypadku wynajmujemy od dostawcy infrastrukturę czyli m.in.: serwery, sieci, systemy operacyjne.
  • PaaS
    Drugi przypadek to PaaS, czyli “Platform as a Service”. Ten rodzaj jest wykorzystywany do tworzenia m.in.: aplikacji, ponieważ usługa ta umożliwia prace deweloperskie.
  • SaaS
    Najbardziej zaawansowaną usługą jest SaaS, czyli “Software as a Service”. Pozwala ona na dostarczanie aplikacji takich jak np.: usługa Microsoft Office 365.

Działanie platform

Funkcjonalność platform jest szeroka. Obejmuje m.in.: pocztę, narzędzia biurowe czy kalendarz. Przenosząc się do chmury, zyskujesz elastyczną platformę, bez konieczności posiadania wielu pojedynczych programów i narzędzi na własnym komputerze. Chmura umożliwia dostęp z poziomu przeglądarki internetowej.

Niejedno rozwiązanie dla wszystkich firm

Nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi, który model chmury jest najlepszy. Aplikacje chmurowe powinny być dopasowane do potrzeb firmy. Jest niemożliwe zatem, ustalenie najlepszego rozwiązania, bez kontaktu i rozmowy z klientem. Każdy klient ma inne priorytety w prowadzeniu swojego przedsiębiorstwa i od niego zależy co jest mu potrzebne, a co zbędne. Dlatego ważne jest dokładne określenie zapotrzebowania na konkretne produkty czy usługi.

Wybór modelu zależny jest od potrzeb jakie posiada firma. Warto jednak wspomnieć, że klient ma możliwość dopasowania pakietu do swojego przedsiębiorstwa. Jeżeli nie wiesz jakich aspektach funkcjonowania firmy chmura może Ci się przydać, to z chęcią doradzimy jakie rozwiązanie chmurowe będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie.

Ciężka decyzja, ale duża wartość dodana

Większość firm obecnie decyduje się na rozwiązania chmurowe. Rozwiązania on-premises stają się coraz bardziej wypierane przez chmurę. Przyczyna tego zjawiska jest prosta. Chmura oferuje dużo więcej korzyści za stosunkowo niską cenę, w porównaniu do rozwiązań tradycyjnych.

Aplikacje chmurowe są idealne do prowadzenia przedsiębiorstwa i działań biznesowych. Dają one nowe możliwości, ponieważ mogą być wykorzystywane w każdym sektorze przedsiębiorstwa od zarządzania firmą, aż po marketing.

Rozwiązania chmurowe przydają się również na każdym etapie prowadzenia działalności gospodarczej, nieważne czy jesteś początkującym start-upem czy firmą z długą historią.

Czas na zmiany?

Dlatego warto zastanowić się czy nie jest to odpowiedni czas dla Twojej firmy, aby rozpocząć przygodę z chmurą?

Jeżeli planujesz wdrożenie oprogramowania chmurowego do swojej firmy, możesz skonsultować swoje działania z Qlos, a nasi eksperci chętnie rozwieją wasze wątpliwości. Daj nam tylko znać, że potrzebujesz wsparcia, a z pewnością je uzyskasz!

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami