Technologie, w których pracujemy:

Saltstack
Cloudflare
Prometheus
GitLab
Elasticsearch
Proxmox
Docker
aws
ansible

Przywróć swoje dane na żądanie

Każdy system, nawet najlepiej skonfigurowany narażony jest na awarię. Nie można ich przewidzieć. Powstają nagłe w najmniej oczekiwanym momencie. Można jednak zminimalizować ich skutki, dzięki prawidłowo przygotowanej polityce Backup’u, która pozwala Ci mieć stały dostęp do Twoich danych, bez narażania ich na utratę.

Dodatkowo warto wybrać usługę Disaster Recovery. Dzięki niej otrzymujesz możliwość zautomatyzowanego oraz szybkiego przywrócenia usługi w razie nieprzewidzianego wydarzenia, którym może być błąd Twojego pracownika, problem z serwerownią, atak hackerski lub katastrofa naturalna.

Chroń swój biznes przed awariami. Zastosuj politykę Backup oraz Disaster Recovery.

Backup & Disaster Recovery

Sprawdź, jak zminimalizujemy niedostępność Twojej strony, aplikacji bądź całej infrastruktury:

Analiza

Najpierw przeprowadzimy analizą danych przechowywanych w usługach. Zidentyfikujemy zasoby, które wymagają Backupu (na podst. listy zasobów określonej w przeglądzie konta). Dodatkowo określimy RTO (Recovery Time Objective) oraz RPO (Recovery Point Objective) dla zidentyfikowanych danych.

Polityka backup

Kolejnym krokiem będzie utworzeniem polityki backupów. Na podstawie rodzaju zasobu oraz RTO i RPO, określimy metodykę tworzenia kopii zapasowych, nośnik na którym będą zapisywane, harmonogram backupów oraz ich retencję. Zaimplementujemy politykę w postaci skryptów oraz zweryfikujemy poprawność ich wykonywania

Testy

Przeprowadzimy również testowanie przywracania danych. Naszym zadaniem jest prowadzenie prawidłowo działającej usługi, dlatego testowo przywrócimy dane w izolowanym środowisku, a następnie zweryfikujemy poprawność działania odzyskanych z nich usług. Dzięki temu masz pewność, że polityka backup jest właściwie wprowadzona.

Polityka Disaster Recovery

Końcowym krokiem jest utworzenie
polityki Disaster Recovery.
W celu spełnienia RTO, dla każdego
wyspecyfikowanego zasobu opiszemy sposób jego automatycznego przywracania. Dodatkowo zaplanujemy częstotliwość testowego przywracania danych i usług.

administracja serwerami qlos

Możliwości Backup’u:

W zależności od zakresu kopiowanych danych wyróżniamy cztery rodzaje Backupu. Każdy z nich daje inne możliwości.

  1. Backup pełny
    Dokonamy całkowitej kopii zapasowej Twojego środowiska. W przypadku awarii, przywracane są wszystkie dane. Nie potrzebujesz innego nośnika danych.
    W przypadku awarii, przywrócimy Twoje środowisko w stosunku 1:1. Dodatkowo wszystkie dane są w jednym miejscu, dzięki czemu proces ich przywracania będzie szybszy.
  2. Backup dyferencjalny
    W pierwszej kolejności stworzymy Backup pełny. W kolejnych zaraz skupimy się tylko na tworzeniu kopii zapasowych danych, które uległy zmianie od wykonania ostatniego pełnego Backupu.
    Atutem backupu dyferencjalnego jest szybkość jego wykonania. Dodatkowo przywrócenie danych odbywa się z większą prędkością niż przy backupie przyrostowym.
  3. Backup przyrostowy
    Stworzymy kopię tylko tych danych, które zmieniły się od czasu wykonania pełnego bądź przyrostowego Backupu.
    Plusem Backupu przyrostowego jest szybkość odzyskania danych po awarii, możliwość częstego uruchomiania stworzonej kopii zapasowej, a także mała pojemność zajmowanej przestrzeni dyskowej.
  4. Backup syntetyczny
    W tym rodzaju skupimy się na kopii zapasowej danych na podstawie aktualnego stanu systemu. W dużym uproszczeniu jest to Backup pełny powstały na podstawie innych najbardziej aktualnych wersji kopii zapasowych.
    Uzyskujemy dzięki niemu funkcjonalniejsze zarządzania przestrzenią, niskie obciążenie sieci oraz doskonałą szybkość wykonywania samego Backupu, jak i przywracania danych do stanu pierwotnego.

My proponujemy najlepsze rozwiązanie dopasowane do Twoich usług, ale to Ty podejmujesz decyzję, który z nich jest Twoim zdaniem odpowiedni.

Najczęściej zadawane pytania

Backup danych jest ważny dla każdej firmy, ponieważ utrata danych może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, reputacyjnych i prawnych. Przechowywanie kopii zapasowej danych zabezpiecza przed utratą informacji biznesowej i minimalizuje ryzyko przestojów biznesowych.

Najlepsze praktyki w zakresie backupu danych obejmują regularne wykonywanie backupu, przechowywanie kopii zapasowej w bezpiecznym miejscu, testowanie kopii zapasowej, aby upewnić się, że dane są poprawnie zapisane oraz zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca na przechowywanie kopii zapasowej.

Backup danych to proces tworzenia kopii zapasowej danych, podczas gdy polityka Disaster Recovery obejmuje zarządzanie sytuacją kryzysową w przypadku awarii systemu i przywracanie go do pełnej funkcjonalności.

Koszty związane z backupem danych i polityką Disaster Recovery zależą od wielu czynników, takich jak rozmiar firmy, ilość danych do zabezpieczenia, wybrane narzędzia i technologie oraz ilość zasobów potrzebnych do przeprowadzenia backupu i przywracania systemów.

Backup danych to proces tworzenia kopii zapasowej danych z jednego lub wielu systemów w celu ochrony przed utratą danych spowodowaną awarią sprzętu, atakiem cybernetycznym lub innymi nieprzewidzianymi sytuacjami.

Częstotliwość wykonywania backupu danych powinna być dostosowana do potrzeb każdej firmy, w zależności od rozmiaru i rodzaju danych przechowywanych przez firmę. W niektórych przypadkach backup powinien być wykonywany codziennie, a w innych co tydzień lub nawet rzadziej.

Polityka Disaster Recovery to plan działania w przypadku poważnych zakłóceń w funkcjonowaniu systemów informatycznych w firmie, takich jak awaria sprzętu, atak cybernetyczny czy katastrofa naturalna.

Polityka Disaster Recovery powinna obejmować wszystkie kluczowe systemy, aplikacje i dane, które są niezbędne do prowadzenia działalności firmy. Wszystkie systemy i procesy biznesowe powinny zostać zidentyfikowane, a ich priorytet powinien być określony na podstawie ich znaczenia dla firmy.

Kontakt

Potrzebujesz ułożyć politykę backup?

Napisz do nas. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.