Ansible to otwarte narzędzie pozwalające automatyzować procesy. Dodatkowo jego funkcją jest skalowanie automatyzacji wraz z rozwojem projektu. Przykładem działań jest nowa wersja deploymentu rozproszonego pomiędzy kilkanaście maszyn, aplikacji bądź podniesienie wersji dokera na tych samych maszynach. Ansible pozwala na zarządzanie setkami lub nawet tysiącami serwerów jednocześnie. Dzięki temu łatwo skalować infrastrukturę i zapewnić jej ciągłość działania.
Idealnym procesem do automatyzacji są działania cykliczne. Ich celem są zadania administracyjne takie jak Backupy, konfiguracja środowisk na Dokerze, dodawanie nowych użytkowników czy ich ról lub zadań, które należy wykonać niezwłocznie po spełnieniu odpowiednich kryteriów. Zautomatyzowany system monitoringu wykrywa problem, klasyfikuje go i wdraża wcześniej przygotowany plan zaradczy. To wszystko i wiele innych procesów możemy stworzyć za pomocą Ansible.
Ansible jest narzędziem o otwartym kodzie źródłowym, co oznacza, że jest ono dostępne dla każdego i może być rozwijane i modyfikowane przez społeczność programistów na całym świecie. Narzędzia automatyzacji takie jak Ansible wyklucza latencję i problemy, które może nieść ze sobą ręczne wykonywanie żmudnych, czasochłonnych zadań. Zespoły IT, choć często przypominają Superbohaterów, nie są stworzone do wykonywania tak monotonnych i żmudnych czynności.
Jest narzędziem łatwym w obsłudze, ponieważ konfiguracja zadań i procesów odbywa się za pomocą prostych skryptów, pisanych w języku YAML. Nie wymaga ono instalacji dodatkowych agentów na hostach, co ułatwia jego wdrożenie i utrzymanie.
Jest oparty na modelu klient-serwer, co pozwala na zarządzanie wieloma hostami za pomocą jednego serwera. Dzięki temu możliwe jest łatwe zarządzanie dużymi infrastrukturami, niezależnie od ich rozmiaru.
Umożliwia zdalne zarządzanie hostami za pośrednictwem sieci, co pozwala na wykonywanie zadań i procesów konfiguracyjnych bez konieczności fizycznego dostępu do hostów.
Ansible jest sposobem na zarządzanie dużą ilością hostów, bez konieczności ręcznego wpisywania ich do pliku inventory. To narzędzie wieloplatformowe, co oznacza, że pozwala zarządzać systemami linux, Windows czy macOS.
Jest narzędziem o otwartym kodzie źródłowym, dostępnym dla każdego. Może być rozwijane i modyfikowane przez społeczność programistów na całym świecie. Dostępne jest również wiele rozszerzeń i narzędzi dodatkowych. Otwarty kod źródłowy pozwala również na łatwiejszą integrację na innych urządzeniach sieciowych.
Rozwiązania, które automatyzują działania, posiadają szereg korzyści:
Dodatkowo narzędzie jest popularnym i dojrzałym rozwiązaniem. Używa powszechnego formatu więc zespoły administracyjne, DevOps i programistyczne mogą korzystać z niego bez przeszkód, które często napotykają w komunikacji między sobą.
Ciekawostką na temat ansible jest to, że jest to narzędzie oparte na modelu „push”, co oznacza, że zmiany są wprowadzane z centralnego serwera na inne hosty, zamiast odwrotnie jak w przypadku narzędzi „pull”, gdzie to hosty pobierają zmiany z serwera. Ta cecha pozwala na szybkie i sprawne wdrażanie zmian na dużych infrastrukturach, ponieważ unika konieczności skanowania każdego hosta osobno w celu wykrycia wymaganych aktualizacji.
Aby wykorzystać pełen potencjał Ansible potrzebne jest doświadczenie. Bez niego automatyzacja może spowodować więcej szkód, niż pożytku.
Łatwość skryptowania procesów w Ansible niesie ze sobą niebezpieczeństwo wystawienia się na nowe wektory ataku, zapętlenia się skryptu czy wystąpienia configuration drift. Dodatkowo brak doświadczenia w automatyzacji procesów może doprowadzić do stworzenia playbooków, które są nieoptymalne i wręcz zagrażają stabilności aplikacji czy infrastruktury.
Zaufaj naszym specjalistom i pozwól nam zautomatyzować swoje procesy.
Jest to narzędzie, które służy do automatyzacji zadań IT, pozwala na zarządzanie konfiguracjami systemów oraz ich instalacją i aktualizacją zdalnie na wielu serwerach i urządzeniach jednocześnie. Ansible opiera się na idei „push”, co oznacza, że zadania są wysyłane z centralnego serwera do urządzeń zdalnych, gdzie są wykonywane. Narzędzie to umożliwia definiowanie zadań w prostym języku skryptowym (YAML) i ich uruchamianie za pomocą wiersza poleceń.
Ansible Automation Platform jest za to kompleksową platformą do automatyzacji, zarządzania infrastrukturą IT, opracowaną przez firmę Red Hat. Ansible Automaton Platform składa się z kilku narzędzi, w tym Ansible, ansible Tower i ansible Galaxy.
Jest ono dobrym narzędziem do automatyzacji zadań związanych z zarządzaniem infrastrukturą sieciową lub serwerami, szczególnie jeśli chodzi o wielokrotne wykonywanie tej samej lub podobnej czynności na wielu różnych serwerach lub urządzeniach.
Może być przydatnym narzędziem jeśli:
To narzędzie do automatyzacji zarządzania infrastrukturą IT. Korzysta ono z tzw. Infrastructure as Code (IaC), co oznacza, że infrastruktura jest opisywana za pomocą kodu, a nie ręcznie tworzonych konfiguracji. Dzięki temu można w prosty sposób zarządzać dużymi ilościami maszyn i usług.
Gathering facts to proces, w którym ansible pobiera informacje o hostach, na których ma wykonywać zadania. Ansible automatycznie wykonuje gathering facts przed uruchomieniem playbooka, aby mieć dostęp do informacji o systemie, takich jak wersja systemu operacyjnego, lista zainstalowanych pakietów, ustawienia konfiguracyjne. Informacje te są następnie przechowywane w zmiennych, które można używać w playbooku do dynamicznego określania, jakie zadania mają być wykonane na danym hoście.