Blog

Start-up w chmurze. Czy to ma sens?

27.04.2023
Michalina Staszewska Michalina Staszewska
Udostępnij

Założenie biznesu nie jest prostym zadaniem. Na początku ma się dużo energii i pomysłów, ale niewielkie zasoby gotówki. Z biegiem czasu powstają jednak nowe rozwiązania, które mogą być optymalne i możemy dzięki nim zaoszczędzić. Jednym z nich jest wybranie infrastruktury IT w chmurze. Jest to elastyczne rozwiązanie, dzięki któremu projekty rozwijane są szybciej i przede wszystkim za mniejsze pieniądze.

Chmura – odpowiednik Twojej serwerowni

Na początku swojej drogi musisz wybrać odpowiednią infrastrukturę, która będzie spełniać oczekiwania zarówno Twoje jak i Twoich pracowników. Stworzenie samej strony internetowej będzie najłatwiejszym elementem. Niestety dużo trudniej znaleźć odpowiednie narzędzia, które będą nie tylko potrzebne do marketingu, ale i do analizy stron czy skupiające się na elementach reklamowych.

Infrastruktura tradycyjna niewątpliwie posiada wiele zalet, jednak utworzenie jej od podstaw niesie ze sobą olbrzymie koszty, nawet jeśli zdecydujemy się na tańsze zamienniki sprzętu. Pojawia się także konieczność wykupienia oddzielnych programów z miesięcznymi cyklami odnowy, co jest nie tylko kosztowne, ale i trudne, ze względu na możliwość zapomnienia o ich przedłużeniu. Nie myśl, że jeśli kupisz teraz, to zwróci się później. Co jeśli Twój biznes za jakiś czas nie będzie potrzebował tych wszystkich rozwiązań, albo będzie potrzebował innych, nowszych, bardziej dopasowanych do rynku, na którym działasz? Będzie to generowało dodatkowe i całkowicie zbędne koszty, których sumy będą olbrzymie. Dla porównania, oprogramowanie SaaS w chmurze obliczeniowej pozwala na dostęp do wielu programów i udogodnień bez konieczności inwestowania w licencje. Cały proces odbywa się zgodnie z zasadą „pay-as-you-go”, czyli koszty naliczane są za realnie wykorzystane zasoby. Zapłacisz tylko za to co wykorzystałeś, nic więcej. Dodatkowo usługi w modelu SaaS posiadają możliwość płatności subskrypcyjnych na czas określony lub dożywotnio, wybór zależy wyłącznie od Ciebie i twoich preferencji.

Dodatkowym minusem klasycznej infrastruktury jest jej ochrona i potencjalna awaryjność. Serwery wymagają odpowiedniej konserwacji, by mogły prawidłowo działać. Nie wystarczy wprowadzenie ochrony w postaci technologii. Niezwykle ważne są fizyczne zabezpieczenia, które zapewniają odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza. Kolejny problem i niepotrzebny koszt. W rozwiązaniu chmurowym ten obowiązek spada na usługodawcę, dzięki czemu masz spokojną głowę i więcej czasu na rozwijanie swojego biznesu.   

Długoterminowe myślenie jest dobre, ale nie w każdym elemencie firmy. Wyobraź sobie, że wszystkie rozwiązania mogłoby być w jednej usłudze, w której płaciłbyś tylko za wykorzystane zasoby. Stop. Nie musisz sobie tego wyobrażać, to usługa na wyciągnięcie ręki. Rozwiązaniem jest chmura obliczeniowa.

Dlaczego chmura jest tak wyjątkowa?

Oto kilka faktów, które może przekonają Cię do rozpoczęcia przygody z chmurą:  

  1. Mniejsze koszty, większe zyski. Wyżej wspomniana metoda pay-as-you-go dostarcza takich możliwości. Dodatkowo, jeśli jesteś nowym użytkownikiem, możesz skorzystać z Free Tier. Na okres roku masz udostępnione wiele usług do wykorzystania za darmo. 
  2. Licencje oraz oprogramowania dostępne od ręki, a to wszystko w ramach modelu rozliczeniowego SaaS. Nie musisz się również martwić o ich aktualizację. Wszystko to zapewnia Twój dostawca chmury i jest w cenie korzystania z usługi.
  3. Gwarancja bezpieczeństwa. Twoje dane są chronione dzięki rozproszonemu przechowywaniu i sprawnie działającym narzędziom backupowania. W przeciwieństwie do tradycyjnych infrastruktur pożar, czy inne zdarzenie losowe w jednej serwerowni nie oznacza utraty zasobów. W chmurze Twoje dane są zawsze bezpieczne.
  4. Dostęp do danych jest możliwy z każdego miejsca na ziemi. Kryzys w social media w weekend? Szybka reakcja dzięki posiadaniu wszystkich danych w chmurze z miejsca, w którym aktualnie się znajdujesz. Nic Cię już nie zaskoczy. 
  5. Współpraca między pracownikami może być dużo łatwiejsza. Tworzycie razem projekt, w którym zachodzą ciągłe zmiany. W klasycznej wersji wszyscy czekają, aż ktoś skończy i prześle plik dalej. Strata czasu. Chmura znacząco ułatwia pracę w zespole, bo pozwala działać razem.
  6. Zapewnienie bezpieczeństwa na najwyższym poziomie. Dostawcy chmury posiadają liczne zabezpieczenia, które są bardzo trudne do przejścia. Nie tylko w wirtualnych serwerowniach, ale również w fizycznych. Posiadają również się liczne certyfikaty bezpieczeństwa od niezależnych firm badawczych, a częścią ich usług jest legal compliance z wieloma, szybko zmieniającymi się przepisami jak np. wytyczne GDPR.
  7. Stała możliwość zmian. Tworząc biznes nie zawsze wiemy, jaka technologia bądź narzędzie będzie dla nas najefektywniejsze. W chmurze wybierasz te, które spełniają Twoje oczekiwania w danej chwili. Dzięki elastycznemu podejściu, możesz przeprowadzić testy wielu rozwiązań.

Czy zwykły hosting mi nie wystarczy?

Pytanie, które dostajemy bardzo często. Tani, poczciwy hosting współdzielony. Gdy klienci widzą nowe technologie, nie zawsze są chętni od razu je wdrażać. Szukają innych wyjść, które ich zdaniem będą tańsze i prawdopodobnie bardziej odpowiednie. W nielicznych sytuacjach tak jest, ale wszystko zależy od typu działalności, jaką otwierasz. W sytuacji, gdy realizujesz projekty dla zewnętrznych firm, warto przemyśleć czy zwykły hosting będzie odpowiedni. Rozpoczęcie projektu od samego początku w chmurze jest dużo łatwiejsze, bardziej elastyczne niż przeniesienie go w późniejszym etapie do chmury obliczeniowej.

Moja firma to już nie Start-up

Co w przypadku, gdy Twoja firma zacznie się rozrastać? Oczywiście zacznie potrzebować większych zasobów pamięci i zupełnie innych możliwości rozwoju na rynku. Naszym zdaniem nie jest to powód do zmartwień, to powód do radości.

Chmura jest rozwiązaniem, które można skalować, dostosowując do aktualnych potrzeb oraz wymogów Klienta. Potrzebujesz więcej miejsca? Nie ma problemu. Zwiększasz parametry Twojego wirtualnego serwera, bądź otwierasz nowy? Nic prostszego. Postawienie nowego serwera nie zajmuje jak w klasycznym rozwiązaniu kilku dni. Wirtualna maszyna może być do Twojej dyspozycji nawet w kilka minut.

Postaw pierwsze kroki w chmurze z Qlos

Rozpoczęcie działalności wiąże się ze złożonymi wymaganiami. Dlatego warto mieć wsparcie przy trudniejszych zadaniach. Amazon Web Services to wiodący dostawca usług w chmurze, właśnie dlatego chcielibyśmy zaproponować Ci wsparcie i pomoc naszych Specjalistów, którzy tą technologię znają od podszewki. Zorganizujemy dla Ciebie spotkanie na którym określimy Twoje cele, zadania i sprawdzimy, czy chmura będzie dla Twojego biznesu najlepszym rozwiązaniem.

Napisz do nas i daj znać, jak możemy Ci pomóc!

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami