Gdy myślimy o prowadzeniu działalności online, jeden z najważniejszych wyborów, który musimy podjąć, dotyczy wyboru odpowiedniego serwera. Przy wyborze serwera dedykowanego, a szczególnie przy wyborze serwera z administracją, decyzje te stają się jeszcze bardziej istotne. W poniższym artykule podpowiem, na co zwrócić uwagę przy wyborze serwera dedykowanego i dlaczego administracja serwerami może być kluczowa dla sukcesu Twojej działalności online.
Serwery dedykowane odgrywają kluczową rolę w biznesie, zwłaszcza w sektorze e-commerce. Są to fizyczne maszyny, które są wyłącznie przypisane do jednej organizacji, co gwarantuje pełną kontrolę i dostosowanie do specyficznych potrzeb. Korzyści biznesowe z ich użycia obejmują doskonałą wydajność, bezpieczeństwo danych i skalowalność.
Warto wspomnieć, że serwery dedykowane to nie jedyne zasoby, które mogą być wykorzystywane przy prowadzeniu biznesu online. Do dyspozycji mamy również hosting, VPS i chmurę obliczeniową.
W porównaniu z hostingiem, serwery dedykowane wyróżniają się dedykowanym zasobem sprzętowym, co pozwala unikać współdzielenia zasobów z innymi użytkownikami. W przypadku e-commerce, gdzie istnieje potrzeba obsługi dużego ruchu i zapewnienia bezpiecznego przetwarzania transakcji online, serwery dedykowane stanowią solidne rozwiązanie. Na tym temacie dziś się skupimy. Kwestię chmury obliczeniowej omawialiśmy w innym z naszych wpisów. Kliknij tutaj, jeśli jesteś zainteresowany.
Zacznijmy o wyboru samego serwera. Jak go dokonać?
Przy wyborze serwera dedykowanego kluczowe są aspekty takie jak szybkość procesora, dysku oraz łącza. Parametry te wpływają na postrzeganie serwera pod kątem efektywności, wydajności i niezawodności. Należy jednak pamiętać, że to fizyczna maszyna, która w zależności od typu ma swoje ograniczenia.
Decydując, jaki serwer wybrać, istotnym elementem są parametry techniczne takie jak:
Pamiętaj, że serwer dedykowany to nie tylko maszyna, ale również zasoby, które są do Twojej dyspozycji. Wybór serwera dedykowanego daje Ci pełną kontrolę nad konfiguracją i możliwość instalacji dowolnego oprogramowania, co jest szczególnie istotne, jeśli Twoja firma ma specyficzne potrzeby technologiczne. Na przykład, możesz zdecydować o zainstalowaniu specjalistycznego oprogramowania do zarządzania bazą danych lub innego nośnika danych.
Serwer dedykowany można porównać to do własnego domu. To Ty nim zarządzasz i jesteś jego właścicielem. Można więc, powiedzieć że to narzędzie, które daje Ci pełną kontrolę i dostęp do zasobów. Jest to szczególnie istotne dla małych i średnich firm, które potrzebują niezawodnego i szybkiego rozwiązania do zarządzania swoją działalnością online.
To co odróżnia go od hostingu to cena i własność. Hosting jest zdecydowanie tańszą opcją, ale dzielisz miejsce z innymi właścicielami biznesów. Porównując to do rzeczy codziennych, hosting jest jak mieszkanie w bloku. Współdzielisz je poniekąd z innymi. Jeśli jeden sąsiad urządza głośną imprezę, Ty ją również odczujesz. Tak samo jest z obciążeniem zasobów na hostingu. Jeśli na tym samym serwerze, jeden z właścicieli hostingu uruchomi dużą kampanię marketingową i jego strona padnie, Twoja też to odczuje. Czy będziesz mógł coś z tym zrobić? Nie. W momencie obciążenia hostingu nic nie możesz zrobić.
Jedynym wyjściem jest wybranie lepszego rozwiązania na początku biznesowej drogi, niż przeprowadzanie migracji. Wszystko dlatego, że migracja jest jak przeprowadzka. To trudny i żmudny proces.
Warto więc zastanowić się, jakie są Twoje konkretne potrzeby i jaki serwer wybrać. Dobrze przemyślany wybór serwera dedykowanego będzie inwestycją, która przyniesie korzyści dla Twojego biznesu w dłuższej perspektywie czasu.
Masz już serwer, więc teraz czas na opiekę. Administracja serwerami to nie tylko konfiguracja i zarządzanie zasobami serwera. To przede wszystkim:
Sprawdź nasze możliwości i przestań martwić się czy tym razem Twój serwer wytrzyma ruch spowodowany uruchomioną kampanią reklamową.
Dowiedz się więcej o naszej usłudze administracji serwerami.
Spotkałeś się kiedyś z pojęciem vendor lock-in? Tłumacząc to na prosty język, jest to uzależnienie od jednego dostawcy. To moment, w którym serwer z administracją posiadasz w jednej firmie. Dla wielu jest to duże ułatwienie, ale czy na pewno jest to zaleta?
Naszym zdaniem NIE. Wyobraź sobie, że nie jesteś zadowolony z świadczonych usług administracji i chcesz zmienić dostawcę. Myślisz, że będzie to proces bezproblemowy? Najczęściej spotkasz się z informacją, że usługa świadczona jest poprawnie, a problem leży w brakującym miejsce na serwerze, psujących się dyskach i innych elementach związanych z serwerem. Dodatkowo będąc u jednego dostawcy, nie masz możliwości sprawdzić czy wszystkie te punkty są niezbędne, a poniesionych kosztów dało się uniknąć.
Wykupienie usługi administracji serwerami u zewnętrznego dostawcy jest tak zaufana trzecia strona, która patrzy jak działa serwer, czy wszystkie komponenty są niezbędne, jak programiści tworzą aplikację i czy koszty w zakresie IT da się zoptymalizować. W takiej sytuacji możesz również swobodnie zmieniać dostawców serwerów, gdy problemy z samym serwerem są powtarzane.
Jeśli posiadasz ten problem, odezwij się do nas. Sprawdzimy, jak wygląda sytuacja i jak możemy Ci pomóc rozwiązać problem z vendor lock-in.
Wybierając serwer dedykowany, kluczowe jest uwzględnienie wszystkich aspektów – od wydajności i ceny, po wsparcie i łatwość administracji serwerem.
Pamiętaj, że wszystko zależy od potrzeb Twojego biznesu. Nie tylko tych teraźniejszych, ale i tych przyszłościowych. Dlatego inwestuj swój czas oraz pieniądze w elementy, które przyczynią się do rozwoju biznesu, a nie będą przeszkodą do jego realizacji. Jeśli masz dodatkowe pytania i chcesz dowiedzieć się więcej, napisz do nas.