Blog

SaaS – oprogramowanie w chmurze obliczeniowej

28.04.2023
Michalina Staszewska Michalina Staszewska
Udostępnij

Znając temat chmury obliczeniowej, na pewno słyszałeś o takich nazwach jak: IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service) oraz SaaS (Software as a Service). Przytoczone nazwy to modele chmury obliczeniowej. Różnią się przede wszystkim specyfikacją i tym, co użytkownik sam może zrobić. Dzisiejszym tematem artykułu będzie szczegółowy opis najpopularniejszego z modeli, czyli – oprogramowania SaaS.

Co to jest software as a service?

SaaS (Software as a Service) to gotowe oprogramowanie dostępne w chmurze obliczeniowej. Nie wymaga instalacji na prywatnym urządzeniu, wykupywania licencji czy własnoręcznych aktualizacji. Korzystanie z rozwiązań chmurowych w modelu usługowym SaaS jest bardzo przyjazne dla użytkownika. Oprogramowanie można obsługiwać za pośrednictwem internetu z poziomu przeglądarki lub interfejsu API. Koszty za używanie oprogramowania w chmurze naliczane są zgodnie z zasadą „pay-as-you-go”. Klient płaci tylko za te zasoby, które wykorzysta. Ponadto usługi w modelu SaaS posiadają możliwość płatności subskrypcyjnych.

Główną zaletą gotowych programów w chmurze jest niski udział klienta w działanie usługi oraz możliwości jej zmian. Dla osób, które nie mają konkretnego pojęcia na temat działań z branży IT to idealne wyjście. Za rozwiązania chmurowe w pełni odpowiada dostawca usług, to właśnie na nim spoczywa obowiązek utrzymania infrastruktury, zapewnienie wysokich standardów bezpieczeństwa i tworzenia kopii zapasowych. Usługodawca SaaS odpowiada również za wszystkie aktualizacje, utrzymywanie zawsze dostępnego oraz sprawnego środowiska aplikacji, oraz dbanie o bezawaryjność sprzętu. Wszystkie aspekty odnoszące się do funkcjonowania oprogramowania w chmurze zobowiązany jest spełniać usługodawca SaaS. Klient otrzymuje gotową do użytku, zoptymalizowaną usługę. Więcej na temat współdzielonej odpowiedzialności dowiesz się z naszego poprzedniego artykułu.

Usługi SaaS to kompleksowe rozwiązania skupiające się na problemach klientów. Ich zadania są różne. Wynikają przede wszystkim z potrzeb, które klient posiada w danym momencie. Model SaaS to ogromna różnorodność dostępnych usług, z których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie i dopasuje do własnych potrzeb. Umieszczenie SaaS w chmurze odgrywa także istotną rolę w wygodzie i tempie pracy, znacząco je przyspieszając.

Ulepsz działanie swojej firmy dzięki SaaS

Oprogramowanie jako usługa spełnia wiele potrzeb, którym standardowe oprogramowania nie byłyby w stanie podołać. Zdecydowaną różnicą jest sposób, w jaki możemy korzystać z gotowego rozwiązania w chmurze. Wszystkie działania wykonywane z poziomu przeglądarki za pośrednictwem internetu lub interfejsu API to niezwykle wygodny sposób na zarządzanie infrastrukturą informatyczną. Klient nie potrzebuje zbędnych instalacji programów na swoim urządzeniu, oszczędzając przy tym miejsce na dysku. Ponadto korzystanie z oprogramowania nie jest ograniczone do jednego urządzenia, dzięki danym, które przechowywane są w chmurze. Użytkownik korzysta z usługi w odpowiednim dla niego momencie z dowolnego urządzenia. Jedynym warunkiem jest dostęp do bezpiecznego połączenia sieciowego. Dzięki całkowitemu dostępowi do aplikacji z każdego miejsca na ziemi wdrażanie zmian odbywa się zdecydowanie szybciej. W przypadku awarii sprzętu, dane w żaden sposób nie zostają naruszone. Również dostęp do nich nie będzie w żaden sposób ograniczony.

Co jest w takim razie standardem?

Wszystkie oprogramowania chcą zapewnić najwyższe standardy dotyczące bezpieczeństwa. Korzystając z rozwiązań chmurowych, możesz być pewny, że Twoja infrastruktura jest chroniona najwyższej jakości zabezpieczeniami, ale także spełnia wszystkie wymogi i rozporządzenia prawne. Pomimo dbania o wysoki poziom bezpieczeństwa przez dostawcę usług chmurowych, warto mieć na uwadze, że dane przetwarzane w aplikacji SaaS są chronione wyłącznie przez nas. Ponosimy za nie odpowiedzialność, dlatego przestrzeganie zasad bezpieczeństwa obowiązuje również nas – klientów.

Niższe koszty to równie mocno doceniana zależność w przypadku stosowania rozwiązania SaaS. Kupowanie klasycznych wersji aplikacji nie tylko zabiera dużo miejsca na dysku twardym, ale są to często koszty, których kwoty przekraczają czterocyfrowe liczby dla popularnych rozwiązań ERP czy narzędzi IT.

Kupno standardowego programu ma sens, gdy kupujemy go na dłuższy czas, ale co jeśli program się nie sprawdzi, albo zrezygnujemy z prowadzenia działalności? W takich przypadkach wydamy tylko niepotrzebnie pieniądze. Rozwiązanie SaaS daje swobodę korzystania. Możemy wyłączyć je w każdym momencie, nie generując dodatkowych kosztów.

Korzystając z aplikacji SaaS w chmurze mamy zapewnioną elastyczność i skalowalność działań. Zasoby można dopasowywać odpowiednio do potrzeb bez przerywania działania usług.

Statystyki

Według jednego z raportu IDG, aż 89% ankietowanych korzystało z SaaS. Badanie dotyczyło osób, które korzystają z chmury obliczeniowej. W tamtym okresie szacowało się, że w przeciągu 18 miesięcy wskaźnik wzrośnie do 95%. Wynika z tego, że przedsiębiorstwa korzystające z chmury chętnie wybierają rozwiązania oparte na modelu w formie oprogramowania jako usługa.

Tendencję wzrostową można zauważyć również w Polsce. W danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny w 2021 roku z płatnych usług chmury obliczeniowej skorzystało 28,7% przedsiębiorstw, z czego większość usług opierała się na gotowych oprogramowaniach działających chmurze.

Raportów odnośnie udziału chmury i wykorzystania modeli przez przedsiębiorstwa jest coraz więcej. Potwierdzają one stwierdzenia odnośnie przejęcia przez chmurę znaczącej części funkcjonowania przedsiębiorstw. Chmura jest narzędziem, które zrewolucjonizuje świat i będzie otworem do nowych technologii, które wzniosą przedsiębiorstwa na wyższe poziomy.

Przykłady gotowych rozwiązań SaaS

Typowym przykładem rozwiązania SaaS utrzymywanego w chmurze są usługi Microsoft Office 365. Oprogramowanie wykorzystywane jest przez setki tysięcy osób, ale rzadko kto zdaje sobie sprawę z funkcjonowania usługi na wirtualnych serwerach. Drugim produktem marki Microsoft dostarczanym użytkownikom w modelu SaaS jest Microsoft Dynamics 365 Business Central.

Microsoft to nie jedyna marka udostępniająca oprogramowania jako usługa w chmurze, ale jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych, dzięki pakietowi Office. Zbudowanie go w modelu SaaS dało użytkownikom możliwość korzystania z każdego miejsca, w jakim się znajdują oraz bez ograniczeń sprzętu, jakim się posługują.

Powiedz co myślisz o modelu SaaS

Jakie masz zdanie na temat wykorzystywania aplikacji chmurowych w biznesie? Czy według Ciebie SaaS to lepsze rozwiązanie niż w przypadku standardowego oprogramowania?

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami