Doskonałą alternatywą dla klasycznej infrastruktury serwerowej jest chmura obliczeniowa. Cloud computing to usługa polegająca na dostarczaniu mocy obliczeniowej oferowanej przez zewnętrznych dostawców, która jest udostępniana na żądanie, a dostosowanie parametrów zależy wyłącznie od klientów. Jedną z dodatkowych zalet chmury obliczeniowej jest model pay-as-you-go. Płacimy za zasoby, których faktycznie potrzebujemy i używamy.
Jeśli chcesz przenieść się do chmury lub rozpocząć działalność w chmurze od samego początku, musisz zdecydować, który typ chmury będzie najlepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Do wyboru są trzy opcje: chmura publiczna, chmura prywatna i chmura hybrydowa. Dzisiaj skupię się na dwóch pierwszych. Zdefiniuję je i opiszę ich cechy charakterystyczne, zastosowanie w konkretnych przypadkach i różnice między nimi. Infrastruktura hybrydowa będzie tematem następnego artykułu.
Jest to najpopularniejszy typ chmury. Jej serwery i zasoby należą do zewnętrznych dostawców usług w chmurze. Największymi dostawcami usług w chmurze są firmy takie jak Amazon z chmurą Amazon Web Services, Google z Google Cloud i Microsoft z Azure.
W chmurze publicznej tylko dostawca usług ma dostęp do infrastruktury. W związku z tym cała odpowiedzialność za sprzęt spoczywa na dostawcy chmury publicznej. Klienci, niezależnie od wielkości firmy, korzystają z tych samych usług, co inni użytkownicy chmury. Możesz być małą firmą z Birmingham lub dużym przedsiębiorstwem z Amsterdamu, to nie ma znaczenia. Niezależnie od tego, gdzie i kim jesteś, korzystając z chmury publicznej, korzystasz z tych samych zasobów, co inne firmy.
Chmurą można zarządzać za pośrednictwem przeglądarki internetowej lub interfejsu API. Jako klienci nie jesteśmy całkowicie zwolnieni z obowiązków, takich jak tworzenie kopii zapasowych lub projektowanie rozwiązań zgodnie z najlepszymi praktykami. Użytkownicy chmury są związani zasadą współodpowiedzialności. Wyjaśnię tę zasadę w jednym z kolejnych postów wkrótce.
Przykładami podstawowych usług w chmurze publicznej są np. infrastruktura obliczeniowa (EC2), pamięć masowa (S3), bazy danych (RDS) lub usługi typu Lambda umożliwiające przejście na technologię Serverless. Przykładami firm, które prowadzą większość swoich operacji w chmurze są Netflix i Spotify. Są to międzynarodowe firmy, które dzięki chmurze publicznej oferują nieprzerwany dostęp do swoich produktów, nawet w sytuacjach kryzysowych.
Chmura prywatna ma również inne nazwy , takie jak chmura wewnętrzna, korporacyjna lub biznesowa. Jak sama nazwa wskazuje, jej główną cechą jest prywatność.
Chmura prywatna nie oznacza tego samego dla wszystkich i może przybierać różne formy. Wspólną cechą wszystkich rozwiązań określanych mianem chmury prywatnej jest to, że zapewniają one podstawową funkcjonalność chmury, tj. natychmiastowe udostępnianie infrastruktury (za jednym kliknięciem przycisku), skalowanie i rozliczanie w oparciu o zużycie.
Różnice polegają na lokalizacji chmury prywatnej, tj. w przedsiębiorstwie korzystającym z niej lub u zewnętrznego dostawcy, a także na poziomie separacji, tj. na poziomie logistyki i fizycznego sprzętu.
Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, a najczęstszym powodem budowania chmury prywatnej są wymogi prawne lub polityka firmy. Ten rodzaj chmury jest najczęściej wybierany przez podmioty, które muszą być oddzielone od innych użytkowników, np. przez organizacje rządowe, instytucje finansowe i inne publiczne podmioty gospodarcze.
Chmury prywatne są wybierane przez tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają wymogi formalne lub po prostu boją się zmian. Nie zawsze jest to jednak uzasadnione, ponieważ chmury prywatne są często mniej bezpieczne niż publiczne. Jest to czynnik, który przewyższa nawet takie elementy jak elastyczność i skalowalność. Innymi powodami wyboru chmury prywatnej mogą być krótkie czasy reakcji, np. podczas obsługi maszyn w fabrykach, lub wykorzystanie istniejących zasobów sprzętowych.
Minusem wyboru prywatnego środowiska są koszty. Aby uruchomić chmurę prywatną, jednorazowe koszty są znacznie wyższe niż w przypadku chmury publicznej. Wynika to z konieczności zakupu infrastruktury i platformy oraz jej późniejszego wdrożenia. W przypadku chmury publicznej koszty są niższe.
Z finansowego punktu widzenia chmura publiczna wygrywa w pierwszym starciu z chmurą prywatną. Bez konieczności zakupu i instalacji sprzętu, koszty korzystania z chmury są niższe. Jednak w przypadku większych instalacji i budowania infrastruktury może się okazać, że chmura prywatna jest równie opłacalna jak chmura publiczna. Wszystko zależy od ilości wykorzystywanych zasobów i zmienności zapotrzebowania na nie.
Jedną z zalet chmury publicznej jest to, że można kupić tylko tyle mocy obliczeniowej, ile będzie potrzebne w danym momencie. Istnieją również elastyczne opcje zarządzania zasobami, jeśli potrzeby zmieniają się w czasie. Odzwierciedla to elastyczność i skalowalność zasobów w chmurze publicznej.
W chmurze prywatnej, gdy dostępne zasoby fizyczne stają się wyczerpane, trzeba kupić dodatkowy sprzęt i poświęcić pracę na rozbudowę. Budowa dodatkowej infrastruktury wymaga czasu, a cały proces nie odbywa się w ciągu kilku minut, jak ma to miejsce w przypadku chmury publicznej. Odnosząc się do poprzedniej różnicy, musimy pamiętać o różnych opłatach za usługi. W chmurze publicznej opłaty naliczane są za faktyczne zużycie zasobów, co oznacza, że użytkownik płaci tylko za czas korzystania z usług. Jest to liczone w godzinach lub nawet minutach. Dzięki temu zyskujemy pełną przejrzystość rozliczeń. W chmurze prywatnej zasady nie są tak jasne. Chociaż możemy pobierać opłaty za zasoby użytkowników końcowych, takich jak działy marketingu lub IT, nadal musimy utrzymywać całą infrastrukturę, nawet jeśli z niej nie korzystamy.
Wybór w tym przypadku zależy przede wszystkim od wymogów prawnych lub technologicznych danej firmy. Łatwo dojść do wniosku, że jeśli reprezentujesz instytucję finansową lub publiczną, chmura prywatna wydaje się być najlepszym wyborem. To samo tyczy się sytuacji, gdy mamy do wykorzystania wiele zasobów sprzętowych. Chmura publiczna będzie dobrym rozwiązaniem, gdy potrzeby biznesowe obejmują szybkie uruchamianie lub rozliczanie zużycia zasobów.
Istnieją jednak pewne wyjątki, w których Twoje potrzeby będą wskazywać na jedno z tych rozwiązań lub chmurę hybrydową, a branża, w której działasz, będzie miała mniejsze znaczenie.
Spróbuj przezwyciężyć strach przed nieznanym, ważnymi kwestiami przy wyborze typu chmury są czynniki wewnętrzne, specyfikacja aplikacji, z których będziesz korzystać. Użyj ich jako światła przewodniego. Nie daj się też przekonać sprzedawcom sprzętu i oprogramowania, którzy mówią „… uruchom własną chmurę, to naprawdę takie proste”. Uwierz mi na słowo, nie jest 😉
Wybór odpowiedniej infrastruktury może okazać się trudnym zadaniem, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że każdy ma inne zdanie na temat istniejących rozwiązań i prawdopodobnie będzie szeptać je do ucha. Moim zdaniem ważne jest, aby kierować się zarówno wiedzą, jak i doświadczeniem.
W następnym artykule omówię chmurę hybrydową, która jest połączeniem chmury publicznej i prywatnej. Zapraszam do dyskusji i zadawania pytań. Na co dzień mam styczność z różnymi rozwiązaniami serwerowymi, od standardowego hostingu, przez serwery dedykowane, po cloud computing. Z przyjemnością wskażę Ci właściwy kierunek, aby ułatwić Ci podejmowanie przyszłych decyzji.