Nie macie wrażenia, że w dzisiejszych czasach, w odniesieniu do technologii, słowo chmura pojawia się prawie w każdej wypowiedzi? Trzymanie danych w chmurze stało się modne. Ale czy chmura to tylko kwestia mody? O tym, czym jest chmura i jak możecie z niej skorzystać, piszemy w poniższym artykule.
Myślisz, że pojęcie chmury obliczeniowej Cię nie dotyczy? Jak się okazuje prawie wszyscy „bujamy w obłokach”, a raczej korzystamy z chmury. Jeśli używasz Internetu, najprawdopodobniej masz kontakt z chmurą obliczeniową. Umożliwia ona m.in.: przechowywanie danych (np. Google Drive) oraz backupów, hostowanie aplikacji i witryn internetowych (np. Onet), streaming audio i video (np. Netflix), dostarczanie oprogramowania na żądanie (np. Windows).
Definicja „Cloud computingu”, którą podaje na swojej stronie Amazon (jeden z największych dostawców), to usługa polegająca na dostarczaniu mocy obliczeniowej, miejsca na bazy danych, aplikacje i inne zasoby IT poprzez platformę dostępna w Internecie. Usługi te płatne są za to, co faktycznie zostało zużyte (Pay As You Go).
Dlaczego firmy decydują się na rezygnację z własnych serwerów na rzecz przeniesienia usług do chmury? Powodów może być wiele, główne to:
Szybki start i skalowalność – chmura umożliwia praktycznie natychmiastowe (kilka minut) udostępnienie ogromnej ilości zasobów. Pozwala również na ustawienie automatycznego zwiększenia możliwości w zależności od np. ruchu na stronie.
Rozliczenie za zużyte zasoby – płacisz tylko za to, co wykorzystujesz. Jeśli potrzebujesz chmury dla środowiska testowego, które jest używane tylko od 8 do 16 to zapłacisz tylko za to, co faktycznie zostało wykorzystane. Chmura pozwala również na uniknięcie kosztów związanych z zakupem sprzętu oprogramowania. Dodatkowo skorzystanie z istniejącej już infrastruktury pozwala na oszczędności z powodu braku konieczności zakupy sprzętu oraz kosztów jego utrzymania.
Niezawodność – ułatwia tworzenie migawek środowiska oraz dzięki możliwości wykorzystania różnych lokalizacji serwerów zwiększa dostępność do 99,9999999%.
Chmura obliczeniowa dostarcza usługi w jednym z kilku modeli. Są to IaaS (Infrastructure as a Service), PaaS (Platform as a Service) oraz SaaS (Software as a Service).
IaaS – najbardziej podstawowy z modeli. Oznacza on wynajęcie od dostawcy chmury infrastruktury, czyli serwerów, sieci oraz systemów operacyjnych i płatność za nie zgodnie z ich faktycznym zużyciem.
PasS – to usługa dostarczająca środowisko na żądanie. Może ono służyć np. do tworzenia, czy testowania aplikacji. Umożliwia ono prace deweloperskie bez konieczności konfiguracji serwerów, baz danych, sieci itp.
SaaS – pozwala na dostarczanie aplikacji na żądanie. Najczęściej ma to miejsce w modelu subskrypcji. Użytkownicy Internetu łącza się z nią najczęściej za pomocą przeglądarki, nie martwiąc się o konfiguracje, aktualizacje czy poprawki zabezpieczeń.
Chmura to nie tylko zewnętrzni dostawcy. Są firmy, które tworzą chmurę również w ramach swojej organizacji. Są też takie, które używają modelu mieszanego. Do typów chmury należą:
Chmura prywatna – to chmura stworzona i używana tylko przez jedno przedsiębiorstwo. Serwery mogą znajdować się w serwerowni danego przedsiębiorstwa, ale mogą też być hostowane przez zewnętrznych dostawców.
Chmura publiczna – to chmura, z której mogą korzystać wszyscy i jej zasoby są dostarczane przez zewnętrznych dostawców za pośrednictwem Internetu. Najbardziej popularne chmury to Amazon Web Services, Microsoft Azure, Google Cloud.
Chmura hybrydowa – to rozwiązanie pośrednie pomiędzy chmurą prywatną, a chmura publiczną. Oznacza to, że dana firma/instytucja utrzymuje swoje aplikacje/środowiska zarówno w chmurze prywatnej, jak i publicznej.
Czytając ten artykuł, możecie odnieść wrażenie, że chmura nie ma wad. Nie do końca. Pomimo że ma wiele zalet, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, bo nie każdy jej potrzebuje. Jeśli prowadzisz małego bloga, na którego wchodzi stała, niezbyt wysoka liczba osób, najprawdopodobniej jeszcze nie potrzebujesz chmury. Będzie dla ciebie odpowiednim rozwiązaniem, gdy zauważysz wzrost użytkowników, lub gdy spodziewasz się zwiększonego ruchu. Ponadto, pomimo że dostawcy chmury robią wszystko, aby interfejs użytkownika był prosty i intuicyjny, bez specjalistycznego przygotowania oraz zaawansowanej wiedzy technicznej, nie sposób wykorzystać pełnie ich możliwości. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie firmy, która posiada odpowiednie umiejętności i odpowiednio przeszkolonych, certyfikowanych pracowników. W wyborze każdy kieruje się czym innym i różne rzeczy są ważne. Oprócz profesjonalizmu (którym powinni wykazać się wszyscy dostawcy)Qlos stawia na duże zaangażowanie swoich pracowników i kontakt z Klientem.
W jakim zakresie możesz skorzystać z pomocy ? Zewnętrzni dostawcy mogą Ci pomóc w:
Coraz więcej firm korzystających z chmury staje się jej ambasadorami. Nie ulega wątpliwości, że to przyszłość. Jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś przenieść swój biznes do chmury, odpowiedź to najprawdopodobniej „tak”. Sądzę jednak, że lepszym pytaniem od „czy warto” jest „jak to zrobić i kiedy możemy zacząć”?