Blog

Chmura obliczeniowa dla e-commerce

Michalina Staszewska Michalina Staszewska
Udostępnij

Handel elektroniczny to jedna z najmocniej rozwijającym się gałęzi handlu. Według badania Gemius z 2021 roku, 77% internautów kupuje w sklepach online. Obecnie wartość rynku e-commerce w samej Polsce szacuje się na 100 mld. zł. Jeszcze pięć lat temu ta kwota wynosiła jedynie 27 mld, a przed pandemią 70 mld! Rozwiązania e-commerce z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne, a klientów wcale nie brakuje. Eksperci prognozują, że tendencja ta w nadchodzących latach będzie się coraz bardziej pogłębiać.

Infografika na temat ecommerce w Polsce.

Jak widać po statystykach, zakupy w sieci są coraz popularniejsze. Według ankietowanych, jest to dużo wygodniejsza forma standardowych zakupów. Brak kolejek, obszerniejszy wybór, a nawet większa czytelność cen i informacji o towarze. W dobie dzisiejszych zmian, dzięki zakupom online możemy nabyć dowolny produkt, nawet z działu spożywczego. Jak w takim razie prawidłowo zarządzać sklepem online, aby dopasować się do rynkowych potrzeb?

Zarządzanie e-commerce

Rozpoczęcie handlu elektronicznego to znakomity sposób na poszerzenie swojej działalności i zdobycie większej ilości klientów, których z pewnością przyciągną usługi dodatkowe ich ulubionej marki. Trudnym krokiem rozszerzenia tradycyjnej formy sprzedaży produktów i usług jest wybranie odpowiedniej technologii, która spełni oczekiwania nie tylko wizualne, ale i techniczne, a następnie zarządzanie całym serwisem. Właśnie dlatego w każdym biznesie musi czuwać osoba, która nie tylko opanowała do perfekcji handel, ale także marketing czy też podstawy IT. Taka osoba to właśnie E-commerce Manager.

Trudno odpowiedzieć na pytanie jak zarządzać e-commerce. Każdy sklep różni się przede wszystkim asortymentem, podejściem do klienta, zaangażowaniem w ogólne działanie sklepu, promocjami czy akcjami marketingowymi. Można jednak wyróżnić podstawowe elementy, które odgrywają główną rolę w każdym biznesie.

Po pierwsze infrastruktura. Najważniejsze zaplecze każdej strony internetowej. Wybór środowiska, na którym będzie funkcjonowała witryna to bardzo ważny element. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ problemy z środowiskiem widoczne są dopiero w późniejszych etapach rozwoju firmy.

Polegać możemy na hostingu współdzielonym, VPS, serwerze dedykowanym czy też chmurze obliczeniowej. Pierwsze z nich to podstawowe usługi, które wykorzystywane są już od lat. Najnowszym rozwiązaniem jest chmura obliczeniowa, o której dziś chciałbym Wam opowiedzieć, szczególnie w nawiązaniu do branży e-Commerce.

Infrastruktura

Środowisko musi być odporne na różnego typu niepożądane sytuację. Mam tu na myśli nie tylko te, które spowodowane są przez osoby trzecie, ale i te które mogą być spowodowane przez zbyt duży ruch na stronie czy też w wyniku naszych, nieprawidłowych konfiguracji usług.

Cloud computing idealnie wpisuje się w wymagania e-handlu. Po pierwsze ulepszanie infrastruktury IT na żadnym z etapów nie jest problemem. Każdy z parametrów dopasowywany jest pod Twoje indywidualne potrzeby. Będziesz potrzebował więcej zasobów, a może chcesz aby automatycznie były dopasowane pod ruch na Twojej stronie? To nie problem, o wszystkim decydujesz Ty. Tak samo w kwestii dodatkowych zabezpieczeń oraz tworzeniu i przywracaniu kopii zapasowych.

Analityka

Analityka może być bardzo szeroko rozumiana, ale będąc E-commerce Managerem, wiesz, jak ważne są liczby, a szczególnie wyniki sprzedaży. To one motywują do dalszego działania lub alarmują o potrzebie wprowadzenia zmian. Tradycyjne rozwiązania często nie oferują kompleksowego wsparcia w zakresie pomiaru danych. Częstym problemem jest połączenie narzędzi z główną stroną, tak aby zliczane wartości miały przełożenie w rzeczywistości. W chmurze jest to o wiele szybsze i przede wszystkim prostsze.

Chmura obliczeniowa daje możliwość uzyskania danych w czasie rzeczywistym. Nie czekasz, aż coś się zmieni. Masz je na już. W usługach Amazon Web Services dodatkowo możemy liczyć na rozwiązania ukierunkowane na łatwiejszą i efektywniejszą analizę danych. Interpretacja danych na bieżąco pozwala na szybsze podjęcie decyzji, które mają wpływ na firmowe działania.

Współpraca

Praca pomiędzy działami nie zawsze idzie płynnie. Koordynacja działań, zwłaszcza w dużych firmach jest trudna, głównie przez brak odpowiednich narzędzi. Wybierając chmurę mamy większe prawdopodobieństwo odniesienia sukcesu, dzięki narzędziom, które są dostosowane do każdej sytuacji. Praca zdalna nie jest wyzwaniem. Chmura to usługi, do których dostęp mają tylko osoby upoważnione, bez względu na swoje położenie oraz czas. Do pracy potrzebne jest jedynie dowolne urządzenie z dostępem do sieci.

Więcej możliwości

W branży e-commerce najważniejsza jest obecność w sieci. Bez dostatecznej widoczności nie mamy szans na pozyskanie nowych klientów. Chmura obliczeniowa umożliwia wdrożenie ciekawych rozwiązań marketingowych, które wyróżnią Twój biznes. Jednym z nich jest uczenie maszynowe, które wykorzystuje się do agregacji danych. Na ich podstawie można budować modele czy dokonywać skonkretyzowanych działań jak segmentacja klienta, określenie potrzeb w czasie, personalizacja oferty produktowej lub usługowej. Wszystkie te aspekty umożliwiają wdrożenie celowych kampanii marketingowych ukierunkowanych na daną grupę odbiorców.

Zagregowane dane pozwalają również na wdrożenie dynamicznej struktury cenowej i efektywne zarządzanie nią w czasie rzeczywistym, co w połączeniu z szerokimi możliwościami prognostyk pozwala z wyprzedzeniem reagować na dopiero kształtujące się rynkowe zmiany. Analizując dane, jakie zgromadziliśmy o konkurencji, jesteśmy w stanie zaobserwować nowe tendencje zakupowe klientów i odpowiednio dopasować do nich nasze działania. Szybka reakcja na dynamicznie zmieniający się rynek to klucz do sukcesu, dzięki któremu nasza firma może zostać liderem handlu elektronicznego i w dłuższej perspektywie stać się kreatorem wszelkich zmian.

Optymalizacja

Kolejne zastosowanie chmury to optymalizacja wyników wyszukiwania. Stosując rozwiązania chmurowe, możemy przewidzieć, co klient chce zobaczyć i mu to zasugerować. Przecież doskonale wiemy o jakie „wygodne szpilki” chodzi, bądź które buty to te „nowe adidasy” reklamowane w mediach społecznościowych od tygodnia. Uczenie maszynowe pozwala przetłumaczyć potrzebę konsumentów na konkretny produkt, którego w danym momencie szuka i dostarczyć mu go w prostej i przejrzystej formie.

Uczenie maszynowe może również zostać użyte do ulepszania bota konwersacyjnego, który coraz częściej jest bezpośrednio połączony z wyszukiwarką pełno tekstową samego sklepu. Rozwiązanie to zyskuje popularność nawet w małych sklepach.

Dzięki wsparciu najnowszych technologii nie tylko kampanie promocyjne, ale także wszystkie działania obejmujące obszar e-commerce mogą być indywidualnie spersonalizowane pod każdego klienta. Dzięki zwiększeniu świadomości marki w oczach użytkownika i pozyskaniu jego zaufania podczas jego drogi zakupowej możemy liczyć na zdecydowanie większą lojalność klientów w przyszłości.

Warto również zwrócić uwagę na inne narzędzia i możliwości platformy. Zależnie od potrzeb Twojej firmy możesz skorzystać z oprogramowań dostosowanych dla każdego działu między innymi księgowego czy IT.

Zarządzanie chmurą

Zarządzanie całą chmurą w pewnym momentach może wydać się trudne. Zwłaszcza jeśli chodzi o infrastrukturę i odpowiedni dobór oraz konfigurację usług. W tym przypadku wielu usługodawców proponuje pomoc w postaci usług swoich partnerów. Odpowiedzialność za administracje i zarządzanie zasobami przejmuje odpowiednia firma, która dba o każdy szczegół, zapewniając Ci sprawne, bezawaryjne i zawsze dostępne do pracy środowisko. Twoim zadaniem będzie tylko nadzór czy wyniki sprzedażowe spełniają Twoje oczekiwania, kontrola działań współpracowników czy tworzenie skutecznych kampanii.

Potrzebujesz porozmawiać? Pisz śmiało. Na pewno znajdę dla Ciebie czas ????

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami