Blog

Chmura jest droga

23.01.2024
Kamil Porembiński Kamil Porembiński
Udostępnij

… do czasu!

Niech zgadnę. Zastanawiasz się nad migracją infrastruktury IT Twojej firmy do chmury obliczeniowej, ale obawiasz się kosztów i złożoności takiego przedsięwzięcia? Przeniesienie zasobów do chmury przyniesie Twojej firmie szereg korzyści, a inwestycja z czasem się zwróci. Przekonaj się, dlaczego warto migrować.

Na czym polega migracja do chmury?

Migracja do chmury polega na przeniesieniu aplikacji, danych i serwerów na platformę chmurową, taką jak np. Amazon Web Services. Na swój sposób przypomina to przeprowadzkę z mniejszego biura do większego. Dostawca chmury zapewnia serwery, magazyn danych, sieci i wszystko inne, aby Twoje aplikacje oraz dane były bezpieczne i zawsze dostępne.

Najczęściej pojęcie „migracja do chmury” opisuje przejście z infrastruktury lokalnej lub starszej do chmury. Jednak ten termin może również odnosić się do migracji z jednej chmury do drugiej. Wszystko należy od Twojego pierwotnego środowiska, z którego się “wyprowadzasz”.

Migrację do chmury obliczeniowej można podzielić na kilka podstawowych etapów. W Qlos działamy w ramach 5 kroków. Pierwszy z nich to analiza, która odpowiada za weryfikację obecnego środowiska. To ważny krok, ponieważ nie każdą infrastrukturę da się przenieść w jej obecnej wersji. Czasami należy wprowadzić zmiany, które ułatwią migrację, jak również zmniejszą koszty utrzymania. Kolejny krok to planowanie. Bez indywidualnego harmonogramu migracji, nie ma co, zabierać się za przenoszenie środowiska. Krok 3 to nasz główny punkt – migracja. Przeprowadzona według założeń. Po udanej migracji przechodzimy do testów. Weryfikują one czy każdy z zasobów został przeniesiony poprawnie. Ostatni krok odpowiada za rozwijanie chmurowego środowiska. Niektórzy o nim zapominają, a jest on niezwykle ważny. Dzięki niemu masz możliwość stałej optymalizacji kosztów, a także poszerzania środowiska względem obecnych wyzwań.

Schemat migracji do chmury obliczeniowej
Schemat migracji do chmury obliczeniowej

Rodzaje migracji do chmury

Istnieje wiele różnych sposobów migracji do chmury. Dzięki temu można wybrać najbardziej pasujący rodzaj do danych potrzeb.

 1. Re-host
  Znany również jako strategia „lift-and-shift”. Polega na przenoszeniu aplikacji do chmury bez wprowadzania zmian w kodzie. Wykorzystuje się tu dostawców infrastruktury jako usługi (IaaS), takich jak Amazon Web Services (AWS). Zaletą tej strategii jest szybkość migracji.
 2. Re-factor
  Ta strategia polega na przepisaniu aplikacji tak, aby mogła być uruchomiona na platformie jako usługa (PaaS). Re-factoring pozwala na pełne wykorzystanie usług chmurowych, ale wymaga więcej czasu i zasobów niż re-hosting.
 3. Re-platforming
  Wprowadzanie pewnych zmian w istniejących aplikacjach w ramach migracji, aby mogły one efektywniej działać w chmurze. Może to obejmować na przykład zmianę systemu zarządzania bazą danych na usługę chmurową. Ta strategia pozwala na osiągnięcie większej wydajności bez konieczności przepisywania całego kodu.
 4. Revise
  Przepisanie lub rozwijanie już istniejącego kodu, by lepiej pasował do modelu chmurowego. Przykładem jest zmiana architektury aplikacji, by ta lepiej wykorzystywała usługi chmurowe. Po przepisaniu kodu można go wdrożyć za pomocą re-host lub re-factor.
 5. Rebuild
  Polega na całkowitym przebudowaniu aplikacji przy użyciu platformy jako usługi (PaaS). Pozwala to na pełne wykorzystanie usług chmurowych, ale wymaga dużo czasu i zasobów.
 6. Replace
  Zastąpienie istniejącego oprogramowania gotowymi do użycia aplikacjami od dostawców oprogramowania jako usługi (SaaS), takich jak Salesforce czy Google Workspace. Jest to najprostsza strategia, ale może nie być możliwa, jeśli istniejące oprogramowanie ma unikalne funkcje, których nie oferują dostępne aplikacje SaaS.

Nie martw się, nie musisz posiadać wiedzy na temat rodzajów migracji. Osoby odpowiedzialne za migrację środowiska wybiorą odpowiedni sposób po szczegółowym wywiadzie i zapoznaniu się z Twoją obecną infrastrukturą.

Czy migracja do chmury to inwestycja?

Nie ulega wątpliwości, że na początku migracja do chmury wymaga poniesienia pewnych kosztów. Nie obejdzie się bez audytu posiadanych zasobów, zaplanowania i przeprowadzenia całego procesu oraz opłacenia specjalistów.

Jednak z czasem, gdy środowisko chmurowe zacznie już działać, te koszty znacząco spadną. Dlaczego? Ponieważ nie będzie trzeba już się martwić o utrzymanie własnej infrastruktury ani o jej rozbudowę. Na tym etapie płacisz już tylko za faktycznie wykorzystane zasoby obliczeniowe i miejsce na dane.

Wykres - koszty migracji do chmury
To przykład reprezentatywny. Koszty są przykładowe. Mogą się one różnić w zależności od posiadanej infrastruktury.

Nie będę mówił, że są to małe koszty. Wręcz przeciwnie. Migracja do chmury jest droga, ale się zwraca. Na samym wykresie jest to widoczne.

Klasyczna infrastruktura nie pozwala Ci elastycznie manewrować Twoimi serwerami. Dokupując serwery dedykowane nie masz możliwości za dzień czy miesiąc z nich zrezygnować. To zakup na dłuższą perspektywę czasu, niezależnie czy masz ruch na stronie czy nie. Do tego dochodzą koszty utrzymania pomocy administracyjnej i deweloperów. Ich suma całkowita może się wahać o kilka procent, jednak wchodząc na pewien pułap kosztów, nie zmniejszysz ich tak szybko, jak w chmurze obliczeniowej.

Zdecydowaną zaletą chmury jest jej elastyczność. Zasoby serwerowe kupujesz i wyłączasz w momencie, gdy ich potrzebujesz. Potrzebujesz ich wyłącznie na kilka dni w miesiącu? Nie ma sprawy. Da się to wykonać za pomocą kilku kliknięć.

Kiedy możesz spodziewać się zwrotu z inwestycji w chmurę?

Według danych Capgemini w większości przypadków zwrot z inwestycji w migrację do chmury zaczyna być widoczny po około 3 do 5 lat od wdrożenia rozwiązania chmurowego.

Oczywiście jest to uzależnione od skali przedsięwzięcia. Niemniej po tym czasie gromadzi się konkretne oszczędności w porównaniu do utrzymywania własnej infrastruktury.

W jaki sposób zaoszczędzisz?

Przede wszystkim w modelu chmurowym płacisz tylko za rzeczywiste wykorzystanie zasobów. Możesz zwiększać lub zmniejszać liczbę wynajmowanych serwerów, przestrzeń dyskową czy moc obliczeniową adekwatnie do bieżącego zapotrzebowania Twojej firmy. Dzięki temu nigdy nie płacisz za zasoby, których akurat nie potrzebujesz.

Co więcej, w razie nagłego wzrostu ruchu możesz niemal natychmiast dokupić więcej mocy obliczeniowej czy miejsca na dane. W tradycyjnym centrum danych rozbudowa infrastruktury trwałaby tygodnie lub nawet miesiące.

Unikniesz też kosztów zarządzania własną infrastrukturą – serwerami, macierzami dyskowymi, routerem itd. Zwłaszcza, gdy posiadałeś całą serwerownię. To dostawca chmury dba o utrzymanie swoich serwerów w dobrym stanie.

Jakie jeszcze korzyści daje migracja do chmury?

Oszczędność finansowa to nie wszystko – poznaj inne zalety, które wiążą się z migracją do chmury!

Efektywność kosztowa i skalowalność

Jedną z najważniejszych korzyści wdrożenia chmury jest to, że pomaga ona poprawić wyniki finansowe Twojej firmy. Możesz skalować w górę lub w dół bez konieczności inwestowania w kosztowną infrastrukturę lokalną. Zyski finansowe wynikające z korzystania z technologii chmurowej będą rosły z biegiem czasu.

Wydajność i niezawodność

Przestoje w miejscu pracy to poważny problem, który może prowadzić do sporych kosztów. Jednak przetwarzanie w chmurze zapewnia Twojej firmie najlepszą możliwą wydajność i niezawodność. Współpraca z którymkolwiek z głównych dostawców usług w chmurze jest znacznie pewniejsza niż poleganie wyłącznie na wewnętrznych serwerach i infrastrukturze IT.

Bezpieczeństwo 

Każda firma powinna podjąć kroki, które ochronią ją przed działaniami cyberprzestępców. Twoje dane w chmurze często są rozproszone po różnych centrach danych, co zapewnia im dodatkowe bezpieczeństwo.

Dodatkowa ochrona to całodobowy monitoring i technologia szyfrowania. Z kolei automatyczne aktualizacje dają pewność, że Twoi pracownicy korzystają z najnowszej i najlepiej zabezpieczonej wersji aplikacji w chmurze.

Sprawnie działający zespół

Wraz z rozwojem pracy zdalnej i hybrydowej pojawiło się wyzwanie polegające na zapewnieniu członkom organizacji wydajnej i łatwej współpracy niezależnie od tego, gdzie akurat przebywają.

Rozwiązanie? Migracja do chmury.

Dzięki chmurze można uzyskać dostęp do każdego dokumentu i pliku, udostępniać go i aktualizować w czasie rzeczywistym za pośrednictwem internetu. To poprawia produktywność Twojego zespołu, a w rezultacie czyni Twoją firmę bardziej konkurencyjną.

Przejdź do chmury!

Inwestycja we wdrożenie chmury obliczeniowej to świetny krok ku cyfrowej transformacji Twojej firmy i przyszłościowy model prowadzenia biznesu.

Chcesz omówić szczegóły potencjalnej migracji? Jestem gotów Ci doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie, dostosowane do potrzeb Twojej organizacji. Skontaktuj się ze mną, by dowiedzieć się więcej!

Umów spotkanie z Kamilem Porembińskim - cloud
Kliknij w baner i umów spotkanie z Kamilem Porembińskim
Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami