Blog

Chmura hybrydowa. Co zyskujemy łącząc możliwości chmury publicznej i prywatnej?

23.05.2023
Damian Szewczyk Damian Szewczyk
Udostępnij

Infrastruktura hybrydowa oznacza połączenie możliwości chmury prywatnej i publicznej w celu uzyskania najlepszych możliwych funkcji. Podmioty, które obawiają się o wymogi formalne, nie mają się czym martwić, a jednocześnie mogą korzystać ze skalowalności i elastyczności chmury.

Charakterystycznym elementem infrastruktury hybrydowej jest możliwość korzystania z zasobów chmury prywatnej i publicznej.

Istnieją sytuacje, w których jedna z infrastruktur działa lepiej. Dobrym przykładem jest kampania reklamowa, której wpływu na wykorzystanie zasobów nie można przewidzieć. Podczas utrzymywania wszystkich zasobów w chmurze prywatnej może okazać się, że dostępne zasoby nie są wystarczające, a tym samym nie spełni ona naszych oczekiwań. Niestety, w wielu przypadkach dowiemy się o tym w najmniej odpowiednim momencie, tj. gdy zaczniemy tracić użytkowników lub klientów z powodu naszej niedostępności. W rozwiązaniu hybrydowym (oczywiście dobrze zaprojektowanym) jesteśmy w stanie szybko przenieść obciążenie do skalowalnych zasobów chmury publicznej. Po zakończeniu kampanii możemy łatwo zmniejszyć skalę rozwiązania i zminimalizować koszty. Infrastruktura hybrydowa eliminuje ograniczenia, umożliwiając migrację każdego elementu naszego środowiska między infrastrukturami.

Możliwości chmury hybrydowej

Klienci wybierający chmurę hybrydową wymieniają wiele powodów, ale wszystkie można podsumować stwierdzeniem, że po prostu łączy ona to, co najlepsze z obu światów.

Znacznie lepsza skalowalność. W przypadku chmury prywatnej nie mamy możliwości dostosowania zasobów na żądanie. Rozwiązanie hybrydowe umożliwia dodanie odpowiedniej mocy obliczeniowej i pamięci masowej dokładnie wtedy, gdy jest to potrzebne.

Optymalizacja kosztów i cen. Dla wielu firm przechowywanie wszystkich danych i przetwarzanie ich w chmurze publicznej jest zbyt ryzykowne, podczas gdy utrzymanie ich w chmurze prywatnej jest zbyt kosztowne. Podział odpowiednich funkcji między dwa rozwiązania umożliwia zarówno optymalizację kosztów, jak i zachowanie wymaganego bezpieczeństwa.

Rozwiązanie hybrydowe jest również bardzo dobrym podejściem do budowania procesu Disaster Recovery. Jeśli nasze krytyczne procesy są obsługiwane przez aplikacje i usługi, które mogą działać na obu rozwiązaniach chmurowych, to w przypadku niedostępności jednego z nich możemy szybko przenieść obciążenie do tej części infrastruktury, która nadal działa.

Wiele osób nadal ma obawy przed korzystaniem z chmur, zwłaszcza publicznych. Ich zdaniem nie jest to w pełni bezpieczne, ponieważ przenosimy nasze dane do nieznanej lokalizacji. Klient nie może zobaczyć, a tym bardziej dotknąć, sprzętu, który tworzy serwerownie w chmurze. Dzięki rozwiązaniu hybrydowemu łatwiej jest przeskoczyć tę przeszkodę. Dzięki niektórym zasobom znajdującym się w infrastrukturze prywatnej, klient czuje, że ma znacznie większą kontrolę.

Czy korzystanie z chmury prywatnej i chmury publicznej oddzielnie to nadal korzystanie z chmury hybrydowej?

Nie, jeśli korzystasz z usług chmury publicznej i prywatnej oddzielnie, nie wykorzystujesz w pełni tego, co może zaoferować chmura hybrydowa. Dopiero po połączeniu tych dwóch rozwiązań zyskujemy ich charakterystyczne zalety – w przypadku chmury prywatnej większą kontrolę i mniejszą niepewność, a w przypadku chmury publicznej elastyczność, skalowalność i niższe koszty utrzymania. Aby nazwać rozwiązanie chmurą hybrydową, musimy być w stanie elastycznie korzystać z obu infrastruktur, tylko wtedy jesteśmy w stanie czerpać pełne korzyści.

Teraz znasz już charakterystykę wszystkich rodzajów chmury obliczeniowej. Czy możesz wybrać tę, która będzie najlepsza dla Twojej firmy?

Nie wahaj się podzielić swoją opinią. Z przyjemnością odpowiem na wszelkie pytania.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami