Case Study

Środowisko oparte o AWS dla klienta z branży Fin-tech

27.04.2023
Michalina Staszewska Michalina Staszewska
Udostępnij

O kliencie

Naszym Klientem jest startup z branż fin-tech, którego głównym spektrum działań jest giełda kryptowalut, czyli serwis internetowy umożliwiający sprzedaż oraz zakup kryptowalut, np. takich jak bitcoin. Ze względu na działania inwestycyjne oraz strategiczne nie możemy ujawnić jego nazwy. Głównym atutem przedsiębiorstwa jest zamiłowanie Właścicieli do samej wirtualnej waluty. Dzięki czemu, miejsce to stworzone jest z dbałością o każdy szczegół, przy uwzględnieniu preferencji użytkowników i będąc do dyspozycji Klientów 24 godziny na dobę.

Usługi

  • Administracja serwerami
  • Automatyzacja
  • Projekt i budowa środowiska opartego o AWS

Wyzwania

Główną potrzebą Klienta było stworzenie infrastruktury deweloperskiej do testowania aplikacji końcowej, która będzie elastyczna, skalowalna i optymalna kosztowo. Ponadto główną potrzebą Klienta było zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, ze względu na połączenia z różnymi bramkami płatności i przechowywanymi danymi. Dodatkowo tworzenie prac bezpośrednio na środowisko produkcyjnym mogło wywołać liczne błędy i niezadowolenia klienta końcowego.

Rozwiązania

Naszym pierwszym krokiem było stworzenie środowiska opartego o AWS o usługę Amazon Elastic Kubernetes Service (EKS). Infrastruktura oraz konfiguracja została napisana w kodzie CaaC i oparta o narzędzie jakim jest Terraform. Pozwoliło to na prawidłową konfigurację serwerów pod konkretne usługi, tak aby łączyły się z odpowiednimi zasobami, a dodatkowo zapewniały najwyższy poziom bezpieczeństwa, który w projekcie był priorytetem. Zaprojektowane rozwiązanie uprawniało również pracowników i wszystkie usługi do wzajemnej, niezagrożonej komunikacji.

W efekcie przygotowaliśmy login aplikacji i infrastruktury opartej o technologię stosu ELK, a także wprowadziliśmy Rancher (Warstwa zarządzająca nad warstwą EKS), aby osoby mniej techniczne mogły korzystać bez problemu z możliwości usługi Kubernetes np. pobierając informacje biznesowe na temat zysków czy liczby klientów.

Kolejnym etapem było skonfigurowanie odpowiedniej bazy danych, którą oparliśmy o rozwiązani relacyjne i nierelacyjne baz danych. Ułatwiło to Developerom komunikację z aplikacją, przy znacząco mniejszym koszcie.

Ważnym punktem w całym projekcie była również automatyzacja środowiska. Klient potrzebował wdrożenia automatycznych rozwiązań, które pozwolą na minimalizację działań ręcznych.

Efekty

Korzyści z zaproponowanego i wdrożonego rozwiązania jest wiele. Po pierwsze koszty generowane przez infrastrukturę w AWS są kilkukrotnie mniejsze niż przy wykupienie klasycznych serwerów. Atutem działań w AWS jest możliwość wyłączenia środowiska z dnia na dzień. Tanie serwery hostingowe nie spełniają wymagań dla tak dużych projektów, a w szczególności przy przeprowadzaniu testów na warstwie developmentu.

Zaletą wdrożenia w chmurze jest również możliwość szybkiego uruchomienia i przetestowania konkretnych usług. Sprawdzenie czy wybrana technologia odpowiada na potrzeby Klienta było bardzo istotne, nie tylko pod względem parametrów, ale i kosztów.

Zastosowane rozwiązanie wprowadziło wysoki poziom zabezpieczeń, który w tego typu biznesie jest priorytetem.

Podsumowując, rozwiązanie chmurowe jest idealne dla wszelkiego typu projektów prototypów. Pozwala na szybkie skalowalne zmiany, bez zbędnych i długotrwałych kosztów.

Kontakt

Masz pytania? Skontaktuj się z nami